EKOmaty Żabki w Bydgoszczy – drugie życie plastiku i metalu

Przy 8 sklepach Żabka w Bydgoszczy stanęły EKOmaty. W ten sposób Żabka zachęca mieszkańców do zbiórki plastiku i metalu oraz darowania opakowaniom drugiego życia. Wszystko w duchu GOZ.

Pilotaż projektu „Zielona Odnowa” – od 19 grudnia rusza zbiórka w pierwszych 8 sklepach, przed którymi stanęły EKOmaty. Są to automaty umożliwiające selektywną zbiórkę opakowań po napojach z plastiku i metalu. Projekt przyniesie korzyści nie tylko planecie – zebrany surowiec posłuży bowiem do stworzenia nowych opakowań. Dzięki temu mniej śmieci trafi na wysypiska. Zyskają także klienci – za każdą oddaną plastikową butelkę lub puszkę, otrzymać można 50 żappsów. Projekt docelowo ma objąć wszystkie sklepy zlokalizowane na terenie Bydgoszczy.

29 EKOmatów w Poznaniu, Warszawie i Łodzi

Żabka kontynuuje działania w zakresie odpowiedzialności społecznej, promuje recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku. W Poznaniu, Warszawie i Łodzi testuje już 29 EKOmatów. Dzięki nim w sumie zebranych zostało i otrzymało drugie życie niemal 320 tys. sztuk puszek aluminiowych oraz ponad 701 tys. sztuk plastikowych butelek po napojach. Dodatkowo Żabka na opakowaniach produktów marki własnej umieszcza informacje o tym, jak właściwie segregować zużyte opakowania. Dba także o to, by jak najwięcej z nich powstawało z surowców wtórnych. Butelki z materiału pochodzącego w 100 proc. z recyklingu (tzw. rPET) mają napoje wszystkich marek własnych Żabki – Foodini, Wycisk, S! oraz woda mineralna OD NOWA.

– Jednym z największych wyzwań ekologicznych współczesnego świata jest zmiana sposobu wykorzystywania surowców z linearnego na cyrkularny. Chodzi o zamknięcie ich obiegu tak, aby krążyły w gospodarce, ograniczając produkcję i wydobycie nowych, zarazem zmniejszając ilość odpadów. Każdyz nas, robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do zamknięcia obiegu gospodarki i poprawy stanu naszej planety. Dlatego gorąco zachęcamy mieszkańców Bydgoszczy, by przy okazji zakupów w Żabce przynosili do sklepu puste opakowania po napojach. Wspólnie udowodnijmy, że małe, proste działania składają się na duży, namacalny efekt – w tym przypadku zamknięcie obiegu surowców jakimi są tworzywa sztuczne i metal. Mamy również nadzieję, że dzięki naszej akcji klienci wyrobią w sobie nawyk oddawania do sklepu pustych plastikowych butelek i metalowych puszek. Tak jak robią to już ze zwrotnymi butelkami szklanymi – mówi Joanna Kasowska, dyrektor Jakości i Standardów Zarządzania Żywnością.

Żappsy za plastik

Klienci, którzy wezmą udział w projekcie, zostaną nagrodzeni dodatkowymi punktami lojalnościowymi w aplikacji Żappka, czyli tzw. żappsami. Otrzymają 50 żappsów za każde zwrócone opakowanie.

Projekt to pilotaż podzielony na dwa etapy. W pierwszym, który wystartował teraz 19 grudnia przed 8 sklepami w Bydgoszczy stanęły EKOmaty. W drugim – sieć planuje objęcie akcją wszystkich bydgoskich sklepów Żabka. Zebrany w ten sposób surowiec zostanie przetworzony na granulat, z którego producent opakowań wytworzy preformy kolejnych butelek. W ten sposób nie tylko ogranicza się produkcję plastiku, ale także zmniejsza emisję CO₂ do środowiska.

W Bydgoszczy EKOmaty są dostępne przed następującymi sklepami:

  • ul. Marii Konopnickiej 16b, 16c 
  • ul. Rupniewskiego 6
  • ul. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich 6
  • ul. Rybaki 13a
  • ul. Kasztanowa 62
  • ul. Sieroca 17
  • ul. Boya-Żeleńskiego 25
  • ul. Marii Skłodowskiej-Curie 64a