Czujniki jakości powietrza podróżują z kurierami

Czy w twojej dzielnicy, na ulicy przy której mieszkasz jest dziś czyste powietrze? W bardzo łatwy sposób mogą przekonać się o tym mieszkańcy Warszawy. Regularnych pomiarów dokonują czujniki umieszczone na stu samochodach kurierskich DPD. Zbierają one w ruchu dane o jakości powietrza. Dodatkowo kilkanaście stacjonarnych czujników zamontowano w szkołach, na uczelniach i w innych publicznych miejscach. 

Program Air Quality Monitoring wprowadzany jest w miastach europejskich, stanowiących największe rynki popytu usług e-commerce i logistycznych. Miasta te coraz częściej prowadzą zrównoważoną politykę nastawioną na dobrostan mieszkańców i wprowadzają strefy czystego transportu. Niebawem taka strefa będzie także w Warszawie – do 25 kwietnia trwają konsultacje na temat jej utworzenia. Już od kilku miesięcy w Warszawie czujniki jakości powietrza podróżują wraz z kurierami DPD.

Rolą firm takich jak DPD jest dostosowanie się do działań samorządów. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, w którym DPDgroup zainstalowała czujniki PM 2,5. To pionierski, jedyny tego typu projekt realizowany przez firmę z branży TSL w Polsce. Pomiary dokonywane są za pomocą czujników umieszczonych na stu samochodach kurierskich DPD. M.in. wszystkich elektrycznych busach doręczających w Warszawie. Zbierają w ruchu dane o jakości powietrza – powiedział ecoekonomii Rafał Nawłoka prezes DPD Polska.

Jak sprawdzić jakość powietrza w Warszawie?

Aktualną mapę jakości powietrza wokół adresu doręczenia w Warszawie można zobaczyć na stronie AirDiag™. Wystarczy wpisać nazwę ulicy. Urządzenia dokonują pomiaru co kilkanaście sekund. Poza samochodami kurierskimi zamontowanych jest kilkadziesiąt czujników w różnych częściach miasta. M.in. znajdują się one na terenie trzech uczelni wyższych. Są to Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – SGGW, Akademia Leona Koźmińskiego oraz SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Dodatkowo w kilku liceach m.in. N. Żmichowskiej. 

Obecnie DPD realizuje program w 21 europejskich miastach. Są nimi: Warszawa, Londyn, Birmingham, Leeds, Manchester, Glasgow, Cardiff, Hamburg, Praga, Lizbona, Paryż, Bolonia, Rotterdam, Madryt, Dublin, Zurich, Genewa, Berno, Bazylea, Bratysława oraz Bruksela.

Ambitne cele na najbliższe lata

Latem 2022 DPD ogłosiła decyzję o redukcji emisji GHG o 43 proc. do 2030 r. i 90 proc. do 2040 r. w odniesieniu do poziomu bazowego z roku 2020. Obecnie zobowiązanie to zostało przedłożone do akceptu inicjatywie Science Based Target (SBTi). Firma realizuje je poprzez działania podejmowane na różnych polach. Od inwestycji w infrastrukturę, przez rozwój zero- i niskoemisyjnej floty, po projekty pro bono na rzecz społeczności mieszkańców miast.

– W 2020 roku DPDgroup przyjęła ambitny cel: do 2025 roku w 225 europejskich miastach doręczenia będą odbywać się wyłącznie za pomocą floty niskoemisyjnej. Do 2021 roku zrealizowano to założenie w 52 miastach. Nowym celem stało się wdrożenie w tych samych ramach czasowych niskoemisyjnej obsługi przesyłek w 350 miastach – dodaje Rafał Nawłoka.

Projekt czysto informacyjny 

DPD Polska nie mierzy liczby użytkowników sprawdzających jakość powietrza za pomocą narzędzia DPD. Ten projekt powstał w trosce o jakość życia mieszkańców miast i ma na celu wyłącznie dostarczanie informacji o bieżącej jakości powietrza. Firma rozważa wprowadzenie pomiarów w innych miastach Polski, jednak priorytetem jest w tej chwili rozwój floty zero- i niskoemisyjnej.

Ubiegły rok DPD Polska zamknęła z liczbą prawie 300 elektrycznych busów kurierskich. Są to samochody nie deklarowane, a realnie obecne na ulicach polskich miast. Obsłużyły one ponad 4,5 miliona paczek. Firma posiada sieć 160 stacji ładowania z ponad 270 portami. Dodatkowo hub ładowania przy jednym z oddziałów w Warszawie.

Od listopada 2020 r. firma rozwija flotę rowerów cargo w kilkudziesięciu miastach, działającą przy DPD Pickup Oddziałach Miejskich. Dzięki tej flocie w 2022 wykonanych było prawie 600 tys. doręczeń. Dodatkowo DPD zwiększa gęstość sieci Pickup – obecnie jest to 12,5 tys. placówek. W konsekwencji spółka dzięki konsolidacji większej liczby przesyłek w jednym miejscu, zmniejsza ślad węglowy doręczeń.