Pudełka do zbiórki używanych ubrań w 233 sklepach 4F

Wear_Fair

Pojemniki na używane ubrania w przestrzeni miejskiej nie dziwią już nikogo. Coraz częściej jednak zbiórki używanej odzieży odbywają się też w innych miejscach. Od teraz klienci będą mogli oddać swoje używane ubrania w 233 salonach 4F w całej Polsce. Partnerem programu jest marka Ubrania do Oddania. Oddając ubrania klienci wspierają Fundację 4F Pomaga. W ten sposób spółka OTCF (właściciel marki 4F) realizuję strategię zrównoważonego rozwoju.

4F Change to strategia, w ramach której powstał program Wear_Fair. Pierwszym etapem programu było uruchomienie stref Wear_Fair z ubraniami z drugiego obiegu w dziesięciu sklepach 4F. Niecały rok później klienci mogą oddać swoje używane ubrania w 12 strefach Wear_Fair oraz w 221 sklepach 4F. Ustawiono w nich specjalnie zaprojektowane pudełka do zbiórki. Każdy kilogram przekazanej odzieży to 1 zł zasilające konto Fundacji 4F Pomaga. Dodatkowo za każde 10 kg klienci dostaną 10 proc. zniżki na ubrania marki 4F.

Gdy w styczniu tego roku wspólnie z Ubrania do Oddania zaczęliśmy sprzątać po sobie i po całej branży odzieżowej w Polsce, zbieranie niepotrzebnych ubrań rozpoczęliśmy od dużych miast. Dziś do tych 12 sklepów ze strefami Wear_Fair dochodzi 221 kolejnych miejsc, gdzie nasi klienci mogą oddać ubrania marki 4F i wszystkich innych marek. Ten jeden prosty krok daje naszym klientom możliwość posprzątania w swoich szafach i zadbania o środowisko – mówi Przemysław Feliga, ESG Project Manager OTCF.

Ubrania, zanim trafią do sklepów, są wcześniej sortowane, naprawiane i czyszczone przez Ubrania do Oddania. Przygotowana w ten sposób odzież trafia do ponownej sprzedaży w strefach Wear_Fair. 

Program Wear_Fair

Wear_Fair obejmuje dwa rodzaje produktów. Pierwszy to nowe ubrania, które zawierają materiały pozyskane w sposób odpowiedziany, co zostało potwierdzone certyfikatami niezależnych instytucji lub licencjami. Ich szczegółowy skład znaleść można na zawieszkach i na kartach produktów w sklepie internetowym. Druga grupa to ubrania wprowadzone do drugiego obiegu po odnowieniu (RENEWED), naprawie (REPAIRED), odzysku (REVIVED) lub takie, które powstały z innych produktów: używanych i/lub niewykorzystanych (UPCYCLED). Ubrania z drugiego obiegu można kupić w 9 sklepach w 6 miastach – w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu.

Pełna lista punktów zbiórki ubrań i stref Wear_Fair dostępna jest w Liście punktów.