Recykling w UE: niecałe 40 proc. opakowań trafia do recyklingu

Opakowanie nadaje się do recyklingu

38 procent opakowań z tworzyw sztucznych w UE trafiło w 2020 r.do recyklingu. Tak wynika z najnowszych danych Eurostatu.

W 2020 r. każdy mieszkaniec Unii Europejskiej wytworzył średnio 34,6 kg plastikowych odpadów opakowaniowych. Spośród nich 13 kg zostało poddane recyklingowi. Informacje te pochodzą z opublikowanych przez Eurostat danych dotyczących odpadów opakowaniowych.

W latach 2010-2020 ilość wytworzonych plastikowych odpadów opakowaniowych na mieszkańca wzrosła o 23 proc. To w liczbach bezwzględnych oznacza dodatkowych 6,5 kg na głowę statystycznego Europejczyka. W tym samym okresie wzrosła poddana recyklingowi ilość odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych – o 32 proc. (+3,2 kg). Najbardziej niepokoi wzrost liczby opakowań z tworzyw sztucznych, które nie zostały poddane recyklingowi. Od 2010 roku zwiększyła się ona o 3,4 kg na mieszkańca.

Recykling w UE ilość odpadów opakowaniowych wytworzona, oraz poddana recyklingowi

Recykling w UE: liderzy i outsiderzy 

Holandia, Litwa, Słowacja, Hiszpania, Bułgaria i Cypr poddały recyklingowi ponad połowę wytworzonych przez siebie odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Na przeciwległym biegunie znalazły się natomiast Malta, Francja, Dania, Węgry, Irlandia, Rumunia, Polska i Austria. W tych państwach recyklingowi poddano mniej niż jedną trzecią odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

Recykling w UE ilość odpadów opakowaniowych poddana recyklingowi w poszczególnych państwach