Recykling – zanim wyrzucisz, wykorzystaj

O nadawaniu drugiego życia różnym przedmiotom trzeba pamiętać na co dzień. Pomysły, nawyki i świadomość powtórnego wykorzystania i odpowiedniego sortowania odpadów pomogą w realizacji ambitnych celów zielonej transformacji.

18 marca to Światowy Dzień Recyklingu. O tym jak żyć bardziej eko i dbać o planetę powstały setki poradników. Wciąż jednak warto przypominać proste sposoby na zazielenianie świata.

Proste sposoby na recykling bez wyrzucania

Podstawą świadomego recyklingu jest segregacja odpadów. Jednak zanim czyste plastikowe opakowanie wrzucisz do żółtego kosza na plastik i metale, zastanów się, czy nie możesz go jeszcze wykorzystać. – Przekonaj się, że pudełeczko po serku wcale nie jest odpadem, a niepowtarzalnym dodatkiem, który doda np. balkonowi charakteru – podpowiada Mlekpol.  

Firma zachęca do poznania 3 sposobów na recykling w najlepszym stylu. Podpowiada, jak zrobić domowe kiełkownice, balkonowe i ogrodowe rozsady czy też wiszące ogrody ziołowe. 

Gdy plastik trafia do śmietnika

– Proces przetwórstwa odpadów z tworzyw sztucznych jest dość długi, ale niezbędny, by powstał z nich najlepszy na rynku regranulat – mówi Rafał Topolski z firmy AkpolPierwszym etapem produkcji jest rozpakowanie sprasowanych odpadów i ich segregacja ze względu na materiał i kolor. My rozdzielamy je na 3 frakcje: HDPE, LDPE i PP. Podzielony plastik poddawany jest wstępnemu rozdrabnianiu a następnie dokładnemu myciu i suszeniu, po to by oddzielić od niego wszelkie zanieczyszczenia.

Gotowy surowiec przepuszczony zostaje przez młyn domielający, który tworzy z niego tzw. przemiał. Następnym etapem produkcji jest obróbka termiczna przemiału w wytłaczarce. Wytworzone granulki pakuje się w Big Bagi i poddaje badaniom laboratoryjnym. Po ocenie i zaakceptowaniu regranulatu przez dział kontroli jakości, produkt jest gotowy do wysyłki. 

– Produkt, który otrzymają od nas klienci jest powtarzalny, jednorodny, wytrzymały i bezzapachowy – dodaje Topolski. 

Światowy Dzień Recyklingu przypomina wszystkim, że to co kiedyś uznawane było za odpad, dziś za pomocą zaawansowanych technologii można ponownie przetworzyć i zamienić w pełnowartościowe, ekologiczne zasoby.