DS Smith: centrum innowacji opakowań w Bełchatowie

DS Smith fabryka

W Bełchatowie DS Smith otwiera centrum innowacji i produkcji opakowań. Będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu fabryk w Europie. Zatrudnienie znajdzie w niej ok. 200 osób, a wartość całej inwestycji przekracza 300 mln zł.

DS Smith dostawca opakowań przyjaznych środowisku otwiera w Bełchatowie Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój. Będą w nim produkowane opakowania nadające się w 100 proc. do recyklingu lub ponownego użycia. Odbiorcy to największe firmy sektora przemysłowego i FMCG, w tym kanał e-commerce. Firma chce produkować zrównoważone, nadające się do recyklingu opakowania oraz zoptymalizowanie śladu węglowego w łańcuchach dostaw. Wartość inwestycji to ponad 300 mln zł. Pracę w zakładzie znajdzie około 200 osób. 

Centrum Innowacji to nie tylko inwestycja

– Nasze Centrum Innowacji to z jednej strony inwestycja uwzględniająca najlepsze praktyki zielonego budownictwa. Z drugiej zaś odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i naszych klientów, na wymogi gospodarki o obiegu zamkniętym oraz związane z nią nadchodzące regulacje. Także oczekiwania samych konsumentów w zakresie ochrony środowiska naturalnego – mówi Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska. 

Bełchatowskie Centrum to również nowe miejsca pracy dla regionu. W zakładzie powstanie ich 200. 

– Dla Bełchatowa nowa fabryka opakowań tekturowych DS Smith to ważna inwestycja. Wpływa zarówno na zrównoważony rozwój regionu, jak i wzrost jego atrakcyjności. Przedsięwzięcie jest ważnym impulsem dla ekosystemu biznesowego miasta. Warte podkreslenia jest również, że w Bełchatowie będą tworzone innowacje dla zrównoważonego rozwoju największych firm w Polsce i na świecie – mówi Mariola Czechowska, Prezydent Bełchatowa.

Zielona transformacja – wsparcie dla rynku

W nowym zakładzie tworzone będą opakowania dla największych firm sektora przemysłowego i FMCG. 

–  Pracujemy dla czołowych firm z branży FMCG, sieci detalicznych i firm przemysłowych, dostarczając im innowacyjnych rozwiązań w projektowaniu opakowań. Takich, które pomagają zwiększać sprzedaż, ograniczać koszty i zarządzać ryzykiem. Jako dostawca odpowiadamy za wspieranie naszych klientów w zielonej transformacji. Polska jest ważnym rynkiem dla DS Smith. Rośnie zapotrzebowanie na innowacje wspierające zrównoważony rozwój firm –  mówi Reinier Schlatmann, prezes regionu Europy Środkowo-Wschodniej w DS Smith.

W Bełchatowie, eksperci firmy będą pracować nad innowacyjnymi projektami skupionymi na optymalizacji samych rozwiązań opakowaniowych, a także kosztów środowiskowych i finansowych generowanych w łańcuchach dostaw.

– 20 proc. mniej kosztów, krótszy czas pakowania o blisko 50 proc. i aż o połowę mniej transportów, a co za tym idzie znaczące ograniczenie emisji CO2 – to tylko niektóre rezultaty wprowadzonych rozwiązań i optymalizacji łańcucha dostaw. Nawet niewielka zmiana w konstrukcji opakowania (np. o 1 mm) potrafi mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie opakowania w łańcuchu dostaw, paletyzację czy liczbę transportów. Dzięki naszym rozwiązaniom do 2025 roku wyeliminujemy z półek sklepowych 1 miliard opakowań z tworzyw sztucznych – mówi Reinier Schlatmann.