Top 4 najgorętszych trendów eco w branży technologicznej

Eco Trendy

Gospodarka cyrkularna, eko-konsumpcja, long life, ekonomia najmu. To jedne z najważniejszych trendów eco dla branży technologicznej w nadchodzących miesiącach. Jeśli do tej pory te pojęcia były Ci obce, to właściwy moment, by je lepiej poznać.

Nowe badanie przeprowadzone przez Futerra pokazuje, że 96 proc. osób uważa, że ich własne działania, takie jak darowizny, recykling lub etyczne kupowanie, mogą mieć znaczenie[1]. Zaś aż 87 proc. konsumentów chce, aby marki działały już teraz, tak by zachęcać do zrównoważonego rozwoju w przyszłości[2]. Zestawienie najważniejszych trendów Eco Tech Live na 2022 rok stworzyła Monika Borycka – trendresearcherka, analityczka i specjalistka future studies we współpracy z Digital Care. Poznajmy więc najważniejsze eco trendy w branży elektroniku użytkowej.

Ekologiczne rozwiązania dotarły także do branży technologicznej. Wynika to przede wszystkim z oczekiwań konsumentów, którzy coraz bardziej świadomie dokonują swoich wyborów zakupowych. By do nich trafić, a także zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, firmy z branży tech wprowadzają rozwiązania nawiązujące do modnych trendów. Jakie teraz są najpopularniejsze oraz najbardziej efektywne? 

Czas na zmiany i gospodarkę cyrkularną

Obecnie funkcjonującą gospodarkę można określić trzema słowami – „weź, zużyj, wyrzuć”. Taki typ konsumpcji jest niezwykle groźny dla środowiska, ponieważ nie zakłada ponownego wykorzystania raz przetworzonych surowców. To problem silnie dotykający także branżę technologiczną. Tylko w polskich gospodarstwach domowych zalega kilkadziesiąt milionów nieużywanych smartfonów, które ułożone na drodze mogłyby wytyczyć trasę z Warszawy do Lizbony. Elektrośmieci to jednak cenne źródło surowców, które można coraz łatwiej odzyskać. By walczyć z takimi przejawami konsumpcjonizmu, powstał model gospodarki cyrkularnej. To podejście, które zakłada korzystanie z surowców tak długo, jak to tylko możliwe. Przejście na gospodarkę cyrkularną umożliwi m.in. zredukowanie emisji CO2, powstrzymanie zmian klimatycznych, a także pozwoli na oszczędzanie zasobów mineralnych i zmniejszenie produkcja śmieci. W myśl gospodarki cyrkularnej funkcjonuje m.in., refurb, czyli ponowne korzystanie ze smartfonów po ich kompleksowym odnowieniu.

 Polacy są skłonni sprzedać swój stary smartfon. Twierdzi tak ponad 70 proc. osób. Z kolei 83 proc. przyznaje, że zniżka zachęciłaby ich do zakupu nowego telefonu i sprzedaży używanego. To pierwszy krok do tego, aby na stałe wprowadzić do naszego kraju rozwiązania ekologiczne z zakresu racjonalnego gospodarowania elektroniką. 

Eco Trendy: Eko-konsumpcja

Eko-konsumpcja to postawa, która oznacza świadome korzystanie z dostępnych zasobów w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu negatywnie oddziaływać na środowisko. Pewność co do jakości i sprawności (54 proc.), korzystna cena (47 proc.) oraz gwarancja na naprawy (42 proc.) są najważniejszymi aspektami w przypadku zakupu odnowionych smartfonów. 

Widać, że względy ekologiczne mają coraz większe znaczenie w decyzjach, jakie podejmujemy każdego dnia. Ujawniają się przede wszystkim w wyborach konsumenckich. Już 64% z nas zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne, aby produkty i usługi, które kupujemy, były przyjazne środowisku. Świadomość ekologiczna nierozerwalnie wiąże się dziś ze zmianą postaw konsumenckich, na które wpływ ma coraz większa wiedza o transformacji klimatycznej i o tym, jaki rzutuje na nią produkcja towarów i usług. Jako jednostki zdajemy sobie sprawę z naszej indywidualnej sprawczości. Metodą małych kroków i zmianą podstawowych przyzwyczajeń jesteśmy w stanie wymusić nawet na wielkich korporacjach modyfikację w ich działaniach. Według raportu Future Consumer 2024[3] klient przyszłości to klient świadomy, dla którego decyzje podejmowane przez przedsiębiorstwa będą kluczowe w kontekście nabywania przez niego dóbr i usług.

W myśl eko konsumpcji Polacy coraz częściej decydują się na najem sprzętu elektronicznego. Trend ten widoczny jest także m.in. w branży motoryzacyjnej, a przykładem jest carsharing. Co więcej, 78 proc. osób jest w stanie zapłacić więcej pieniędzy na daną usługę lub produkt, jeśli ta jest ekologiczna. 

Eco Trendy: Long Life

Long Life to trend związany z gospodarką cyrkularną. Polega na wybieraniu jakościowych produktów i naprawianiu już posiadanych rzeczy, by wydłużyć ich życie. Badania Digital Care pokazują, że Long Life zyskuje na popularności w branży technologicznej. Polacy dostrzegają potrzebę korzystania ze smartfonów o wyższej wartości – 37% badanych deklaruje, że ich urządzenie kosztuje więcej niż 1000 zł. W 2019 roku takim stwierdzeniem podzieliło się 27% ankietowanych. 

Jeśli jednak nawet wysokiej jakości urządzenie uszkodzi się, warto zainwestować w jego naprawę. Długie korzystanie z telefonu i dbanie o niego pozwoli na ograniczenie elektroodpadów i zużycia wody oraz wytwarzania dwutlenku węgla.

W przypadku trwałej szkody rozwiązaniem w stylu Long Life będzie z kolei kupno odnowionego sprzętu. Dane pokazują, że, każdy nowy smartfon generuje około 199 gramów e-odpadów. Odnowiony natomiast jedynie 24 gramy, czyli o 88% mniej[4]. Oba rozwiązania są korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla finansów.

Eco Trendy: Ekonomia najmu

Najem kojarzone głównie z rynkiem mieszkaniowym, staje się coraz popularniejszy w innych obszarach, w tym w branży tech. Wypożyczanie smartfonów, laptopów czy tabletów wpisuje się w trendy ekologiczne, będąc jednocześnie formą oszczędzania i amortyzacji wydatków. Wynajęcie sprzętu w sprawdzonym salonie gwarantuje jednocześnie korzystanie z urządzenia wysokiej jakości ze znaną historią serwisową oraz gwarancją. To korzystna dla środowiska alternatywa zakupu, mająca wpływ na ograniczenie ilości elektrośmieci. Najem to również postępowanie zgodne z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym i postawa nawiązująca do zrównoważonego rozwoju. To jednak nie tylko trend ekologiczny. Konsumenci wobec niesprzyjających czynników ekonomicznych, przede wszystkim wciąż rosnącej inflacji, coraz częściej decydują się na wypożyczenie urządzeń mobilnych także z innych pobudek.  Według tegorocznego badania przeprowadzonego dla Digital Care największą postrzeganą korzyścią najmu telefonu jest możliwość korzystania z lepszego modelu (46%), niższa cena (43%) oraz częstsza wymiana telefonu (43%). 

Znajomość najważniejszych eko trendów pozwala na budowanie i utrwalenie proekologicznego sposobu myślenia oraz postępowania, a te mają wpływ na utrzymanie środowiska w dobrej kondycji. W czasach galopującej cyfryzacji i rozwoju technologii jest to szczególnie ważne.


[1] The Matrix Returns But Fear Not, Industry: The Freedom Fighters Have Arrived (forbes.com)

[2] Report reveals that 81% of people prefer to buy from sustainable sellers – Recycling Lives

[3] https://strategyonline.ca/2022/05/20/the-future-consumer-what-will-they-be-like-in-2024/

[4] Dane francuskiej agencji ds. przemian ekologicznych Ademe.