Energia z OZE szansą dla rolnictwa?

Magazyny energii

Niemcy chcą przeznaczyć nawet 15 proc. pól uprawnych na panele słoneczne. W krajowym sektorze rolnym także na znaczeniu zyskuje produkcja energii z odnawialnych źródeł (OZE). Jednak w Polsce zwrot w kierunku zielonej energii ma przede wszystkim charakter ekonomiczny. Jest poszukiwaniem alternatywy dla coraz droższej energii produkowanej z węgla.

Rola energii pochodzącej z odnawialnych źródeł znacznie rośnie w europejskich krajach. Na początku roku przedstawiciele niemieckiego rządu poinformowali, że Niemcy chcą czterokrotnie zwiększyć moc paneli słonecznych. Na instalacje fotowoltaiczne ma być przeznaczone nawet 15 proc. pól uprawnych. Dzięki temu powinno zostać wygenerowane 200 GW dodatkowej mocy[1].

Jak zapewnił Robert Habeck, niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu, takie rozwiązanie ma zarówno sprzyjać ochronie klimatu, jak i być korzystne dla rolnictwa.

W Polsce, po szoku związanym z rosnącymi cenami nawozów i gazu, rolnicy muszą się przygotować na znaczne wzrosty cen energii. Ta pochodząca ze źródeł konwencjonalnych jest coraz droższa. Jej cena na początku lipca wynosi ok. 1500 zł/MWh (stan na 08.07.2022 r.). Z kolei cena za emisję CO2 tego dnia wyniosła 84,40 euro/tonę.

– Rachunki za prąd stanowią znaczne obciążenie dla przedsiębiorstw rolnych oraz przetwórców produktów rolnych. Nie dziwi więc, że w branży poszukiwane są oszczędności. To w połączeniu z coraz większą innowacyjnością polskich rolników sprawia, że zwiększa się liczba gospodarstw, chłodni, czy też przechowalni zasilanych w 100 proc. energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. Co więcej, wiele podmiotów jest samowystarczalna, czyli produkuje własną zieloną energię i przechowuje ją w magazynach energii. W konsekwencji gospodarstwa i przedsiębiorstwa rolne stają się bardziej efektywne kosztowo, a także niezależnie od warunków pogodowych mogą korzystać z tańszej energii – mówi Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel Luneos.

OZE szansą dla rolnictwa?

Jak wskazuje nazwa, magazyny energii pozwalają podmiotom działającym w rolnictwie magazynować energię. Co ważne, można w nich magazynować zarówno energię wyprodukowaną z sieci elektroenergetycznej, jak i własnych instalacji np. fotowoltaiki. W zależności od potrzeb można z magazynów pobierać energię, gdy jej zakup z sieci jest nieopłacalny. Dzięki temu przedsiębiorstwo rolne ma zapewnione bezpieczeństwo energetyczne i możliwość znacznych oszczędności.


[1] Germany Opens Farmland to Solar Power to Quadruple Capacity – Bloomberg