Odnowiony smartfon, czyli ekologia w telekomunikacji

odnowiony smartfon

Ponad połowa badanych skłania się ku ekologicznym rozwiązaniom i kupiłaby odnowiony smartfon. To wnioski z badania Smart Barometr 2022 przeprowadzonego na zlecenie Digital Care.

Według 49 proc. ankietowanych, elektrośmieci stanowią poważny problem. Jako średni określiło go kolejne 28 proc. Co trzeci respondent sądzi nawet, że elektronika użytkowa, taka jak komputery, drukarki czy telefony komórkowe generuje najwięcej elektrośmieci. Chociaż według statystyk najwiecej odpadów generuje wielkogabarytowe AGD. 

Lepsze prawo oraz system zbiórki

Blisko połowa Polaków (49 proc.) uważa, że najbardziej istotne są regulacje prawne zapewniające dłuższą żywotność produktów. Według 47 proc. respondentów producenci powinni prowadzić zbiórkę używanego sprzętu w celu odnowienia. Ponad 40 proc. jest zdania, iż zniżki na zakup produktów odnowionych, ponownie wprowadzonych na rynek, zachęciłyby Polaków do kupowania elektroniki z drugiej ręki. 

Tylko połowa użytkowników naprawia smartfon

Sposobem na ograniczenie wolumenu elektroodpadów jest zmniejszenie ilości nabywanych produktów, a także dłuższe korzystanie z nich. W przypadku elektroniki istnieją w tym obszarze przynajmniej dwie możliwości. Pierwsza z nich to kupowanie sprzętu wysokiej jakości tak, by posłużył on dłużej.

Drugą możliwością jest inwestowanie w naprawy smartfona zamiast jego wymiany na nowy. Niestety przeprowadzone przez Digital Care badanie pokazuje, iż zaledwie 44 proc. osób, które uszkodziły smartfon w ogóle zdecydowało się go naprawić

Skarby w szufladach

Chociaż ponad 70 proc. osób deklaruje, że są skłonne sprzedać swój nieużywany telefon, to jednak nadal w szufladach Polaków zalega ponad 30 milionów smartfonów. W każdym gospodarstwie domowym są przynajmniej dwa takie stare urządzenia, które najczęściej zostawiamy jako „telefon zapasowy” (43 proc.) lub bez żadnego konkretnego celu (28 proc.). Tymczasem używanym smartfonom można dać drugie życie po odnowieniu ich. 

Jakość, cena, gwarancja

52 proc. osób biorących udział w badaniu byłaby skłonna kupić odnowiony telefon. Z kolei przy zakupie odnowionego sprzętu najistotniejsza jest: jakość i sprawność sprzętu – 54 proc. Na dalszych miejscach są korzystna cena (47 proc.) oraz gwarancja naprawy w przypadku usterki (42 proc.).

Tylko 4 proc. telefonów w recyklingu

Z badania Smart Barometr wynika jednak, że większość nieużywanych telefonów nie jest poddawana recyclingowi i kończy w szufladach lub u najbliższych – jedynie 15 proc. Polaków decyduje się na ich sprzedaż, a kolejne 4 proc. oddaje je do recyclingu. 

Podsumowanie – najważniejsze dane z badania: 

  • Połowa respondentów (49 proc.) uważa, że elektrośmieci to w obecnych czasach duży problem.
  • By zapewnić dłuższą żywotność produktów, ankietowani wskazali przede wszystkim regulacje prawne (49 proc.). Dalej zbiórki i odnowę używanego sprzętu (47 proc.) i zniżki na zakup produktów odnowionych (41 proc.).
  • Wybierając produkty i usługi, już 64 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne jest, by te były przyjazne środowisku.
  • Wbrew stereotypom uwagę do czynnika ekologicznego rzadziej przykładają osoby młodsze – 54 proc. badanych w wieku 18-29 lat niż starsze – np. 70 proc. czterdziestolatków.
  • 43 proc. osób zostawia poprzedni telefon jako zapasowy, a 28 proc. ankietowanych przetrzymuje go bez żadnego konkretnego celu. 15 proc. decyduje się na sprzedaż, a 4 proc. oddaje do recyclingu. 
  • 52 proc, byłaby skłonna kupić odnowiony smartfon, choć znaczna część z nich nigdy jeszcze nie korzystała z takiej możliwości.
  • Najbardziej rozpoznawalnym pojęciem dotyczącym ekologii jest recykling – 91 proc.
  • 64 proc. osób zgadza się też ze stwierdzeniem, że ważne jest, by kupowane produkty i usługi były przyjazne środowisku. Podczas zakupów względy ekologiczne mają znaczenie w wyborach produktów u ponad połowy ankietowanych.