BNP Paribas: narzędzie do liczenia śladu węglowego dla firm

Ślad węglowy

BNP Paribas chce zaoferować klientom MŚP oraz korporacyjnym narzędzie umożliwiające samodzielne i kompleksowe liczenie śladu węglowego. Chodzi o liczenie emisji CO2 w łańcuchu dostaw wg standardów Komisji Europejskiej. 

Bank startupy, które wspólnie z nim chciałyby rozwinąć narzędzie do liczenia śladu węglowego, do udziału w nowej edycji autorskiego programu Office Hours. Zgłoszenia można przesyłać do 10 lipca.

– Coraz więcej przedsiębiorstw zobowiązanych jest do raportowania swojej emisyjności. Rośnie także świadomość, że ograniczony ślad węglowy może stanowić dla wielu firm przewagę konkurencyjną. W konsekwencji zwiększa się grono przedsiębiorstw, które podejmują działania minimalizujące wpływ ich działalności na środowisko naturalne. Chcemy wspierać klientów biznesowych w tych wysiłkach, m.in. dostarczając narzędzie, które w przystępny sposób pozwoli rzetelnie raportować dane dotyczące emisji. W tym celu szukamy rozwiązania, które będzie przyjazne dla użytkowników i pozwoli samodzielnie policzyć emisyjność prowadzonej działalności, zgodnie z obowiązującymi i nadchodzącymi standardami – mówi Jarosław Rot, Chief Sustainability Officer, dyrektor wykonawczy Obszaru Zrównoważonego Rozwoju BNP Paribas.

Poszukiwania trwają

Bank poszukuje rozwiązań, które pozwolą użytkownikowi na proste i intuicyjne wprowadzanie danych i obliczanie emisyjności z Zakresów 1 i 2. W niedalekiej przyszłości także z Zakresu 3. Narzędzie powinno umożliwiać generowanie raportów, również zanonimizowanych. Niezbędne jest zapewnienie zgodności z normami raportowymi. Do udziału w bieżącej edycji Office Hours zapraszane są podmioty, których rozwiązania przeszły etap MVP (minimum viable product).

– Skupiamy się na wersji webowej narzędzia. W trakcie rozmów z zainteresowanymi startupami będziemy weryfikować przede wszystkim, jaki jest mechanizm wyliczania śladu węglowego, jakie dane i w jaki sposób są implementowane do narzędzia. Także czy ich analiza jest jednakowa dla wszystkich branż oraz jaki jest poziom szczegółowości generowanego raportu. Ważne dla nas będzie zapewnienie poprawności wyliczeń, tj. certyfikacja metody. Będziemy pytać także o panel użytkownika i funkcje dla administratora – wyjaśnia Rafał Piotrowski z Zespołu Architektury banku.

Zgłoszenia, obejmujące pitch deck rozwiązania i informacje kontaktowe, należy przesłać do 10 lipca 2022.