Uniezależnienie od rosyjskich węglowodorów od 2023 r.

Rząd zdecydował o przyspieszeniu odejścia od węglowodorów z Rosji. – To wysiłek, który musimy ponieść, nie tylko w ramach solidarności z Ukrainą, ale także dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Dzisiaj przedstawiamy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów – rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu i rosyjskiego węgla. Kiedy inni w Europie patrzyli na Rosję jako na partnera do robienia biznesu, my wiedzieliśmy, że Rosja posługuje się przede wszystkim gazem jako narzędziem szantażu. Dlatego przekonujemy od lat, żeby zabrać Putinowi i Rosji narzędzia szantażu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Aktualizacja „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” – zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego

Istniejące filary PEP2040 (tj. sprawiedliwa transformacja, budowa zeroemisyjnego systemu oraz poprawa jakości powietrza) uzupełnia suwerenność energetyczna. Rząd jest zdeterminowany. Podejmuje działania, które pozwolą Polsce na odejście od importu surowców energetycznych z Rosji jeszcze w tym roku.

Minister wyjaśniła, że m.in. zwiększona zostanie dywersyfikacja technologiczna i rozbudowa mocy opartych o źródła krajowe. Także zdynamizowany zostanie rozwój OZE oraz energetyki jądrowej. Dodatkowo, dla zapewnienia ciągłości dostaw energii, podjęte będą działania, mające na celu utrzymanie gotowości do pracy jednostek węglowych.

Rezygnacja z importu gazu ziemnego z Rosji

Polskie doświadczenia, związane z manipulacjami spółki Gazprom na rynku energetycznym w Europie, już wcześniej wskazywały, że zasadnym jest budowanie sytemu bezpieczeństwa dostaw gazu w oparciu o inne kierunki niż wschodni.

– Polska od wielu lat inwestuje w infrastrukturę dywersyfikacyjną. Taką, która zapewni szeroki dostęp do globalnego rynku LNG oraz złóż Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Gazociągiem Baltic Pipe będzie mogło być przesyłane rocznie 10 mld m³ gazu ziemnego z Norwegii do Polski. Dodatkowo 3 mld m³ z Polski do Danii – powiedziała.

Celem prowadzonej obecnie rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu jest nie tylko zwiększenie mocy regazyfikacyjnych gazu ziemnego. Także wprowadzenie nowych funkcjonalności tej instalacji. M.in. w zakresie zwiększenia elastyczności dostaw do terminalu oraz dywersyfikacji transportu lądowego przez instalację przeładunkową LNG. Z kolei nowy Terminal LNG (FSRU) w rejonie Gdańska umożliwi efektywne rozprowadzenie gazu do klientów zarówno w Polsce, jak i w regionie.

Odejście od importu rosyjskiej ropy naftowej

Minister Moskwa podkreśliła, że rurociąg „Przyjaźń”, dziś kojarzy się z finansowaniem agresji Rosji na Ukrainie oraz zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego Polski. 

– Chcemy dokonać kolejnego kroku w kierunku ograniczenia dostaw ropy naftowej z Rosji i ostatecznego odejścia od jej sprowadzania. Polska posiada alternatywną drogę dostaw tego surowca – przez terminal naftowy w Gdańsku. Możliwości przeładunkowe terminalu wynoszą obecnie 36 mln ton rocznie. Są wystarczające dla zapewnienia zapotrzebowania polskich rafinerii na ropę naftową – powiedziała.

Koniec importu węgla kamiennego z Rosji

Import węgla rosyjskiego do Polski w 2021 r. wyniósł ok. 8 mln ton. Zastąpi to węgiel krajowy i dostawy z innych państw.

– Głównymi odbiorcami importowanego węgla z Rosji są małe ciepłownie, które znajdują się przede wszystkim na wschodzie kraju oraz klienci indywidualni. Udział polskiej elektroenergetyki w zużyciu węgla z importu jest marginalny. W razie braków surowca na rynku grupy z udziałem Skarbu Państwa wspierały się importem węgla z USA, Kolumbii, Australii i RPA – poinformowała.