Krakowska siedziba LPP z certyfikatem BREEAM

Siedziba krakowskiego oddziału LPP, w której znajdują się biura projektowe marek House oraz Mohito, spełniła wymogi certyfikacji BREEAM. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod względem standardów środowiskowych. 

Wdrożone w obiekcie rozwiązania z zakresu zrównoważonego budownictwa to jeden z elementów strategii LPP „For People For Our Planet” na lata 2020 – 2025. Zgodnie z przyjętymi założeniami do 2023 roku wszystkie nowe budynki LPP będą objęte certyfikatem BREEAM bądź LEED.

For people for our planet – LPP z certyfikatem BREEAM

Krakowska siedziba LPP oddana do użytku w 2020 roku od samego początku projektowana była z myślą o wdrożeniu w niej rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku. LPP realizuje cele strategii „For People For Our Planet” w kilku aspektach. M.in. poprzez zwiększanie udziału w ofercie coraz bardziej przyjaznych środowisku kolekcji czy produkcję ubrań przy ograniczaniu zasobów wodnych i energetycznych w procesie ich wytwarzania. Spółka planuje ponadto całkowitą eliminację jednorazowego plastiku z opakowań, zachowanie bezpieczeństwa chemicznego w produkcji. Także realizację zrównoważonego rozwoju w swoich budynkach i sieci sprzedaży.  

– Chcąc odpowiadać na dzisiejsze wyzwania klimatyczne, nie możemy koncentrować się wyłącznie na jednym obszarze naszej działalności. Dlatego w naszej strategii zrównoważonego rozwoju uwzględniliśmy także program działań skoncentrowany na własnej infrastrukturze. Zależy nam, aby nasze budynki zarówno biurowe, jak i magazynowe, ale także sieć sprzedaży były bardziej przyjazne środowisku. Mniej energochłonne, a przy tym wyposażone w rozwiązania zapewniające ich niskoemisyjność – wyjaśnia Łukasz Piwoński, dyrektor administracyjno-techniczny w LPP.

System rekuperacji ciepła

Polski producent odzieży wdrożył w krakowskim budynku szereg nowoczesnych rozwiązań z zakresu zrównoważonego budownictwa. W tym m.in. system rekuperacji ciepła odzyskiwanego z wywiewanego powietrza, czy system eliminacji tzw. pyłu zawieszonego, będącego jednym z najbardziej szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń atmosferycznych. Zadbano także oredukcję energochłonności budynku wyposażając go w system BMS (ang. Building Management System). System pozwala na pełną integrację wszystkich instalacji. Kontroluje parametry pracy poszczególnych urządzeń, redukuje poziom poboru energii, a przy tym zapewnia pełen komfort użytkowania budynku. Zadbano także o eliminację nadmiernego zużycia wody, instalując w toaletach specjalistyczną armaturę, której kontroluje wypływy.

Bogata infrastruktura

– Budowa krakowskiej siedziby była jednym z pierwszych naszych doświadczeń z zakresu zrównoważonego budownictwa. Zależało nam, aby budynek spełniał nie tylko wymogi środowiskowe, ale także był przyjaznym, funkcjonalnym i wygodnym miejscem do pracy. Dlatego wyposażyliśmy go w przestronne, nowocześnie zaprojektowane sale konferencyjne czy strefy relaksu. Do dyspozycji pracowników jest też strefa restauracyjna i kawiarniana. Całość dopełnia bogata infrastruktura sportowa – mini siłownia, boisko do koszykówki oraz siatkówki plażowej – wylicza Łukasz Piwoński.

Krakowska siedziba LPP to już drugi obiekt biurowy polskiego producenta, który uzyskał certyfikat BREEAM. W styczniu tego roku spółka oddała do użytku nowy biurowiec w gdańskim kompleksie Fashion Lab. Przeszedł on pozytywnie certyfikację, a od 2023 roku dodatkowo zasilany będzie energią wiatrową. Na początku 2022 roku spółka planuje też uzyskanie BREEAM dla nowego Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim. Zastosowano w nim m.in. instalację fotowoltaiczną, która zasilać będzie budynek energią słoneczną.