Liderzy ESG – najlepsze praktyki raportowania pozafinansowego

Liderzy ESG, Zielone Finanse w Polsce

Od lipca spółki notowane na warszawskiej GPW zatrudniające powyżej 500 pracowników podlegają obowiązkowi tzw. raportowania czynników ESG. Organizator rynku chce zachęcić również mniejsze firmy do prowadzenia takiego raportowania. Jednym z impulsów ma być konkurs „Liderzy ESG”.

Nagroda za strategię w zakresie ESG

Do tego typu zachęt należy zapoczątkowana we wrześniu 2021 r. I edycja konkursu „Liderzy ESG”, skierowanego do przedsiębiorstw realizujących wyróżniającą się strategię ESG. Dodatkowo oferujących innowacyjne produkty i usługi pozytywnie oddziałujące na środowisko, a także prowadzących kampanie promocyjne w obszarze zrównoważonego rozwoju. 

– Strategia zrównoważonego rozwoju wsparta wysokiej jakości raportowaniem stanowi coraz ważniejszy element wartości firmy. Jest fundamentem długofalowego rozwoju przedsiębiorstwa. Jak pokazują badania, globalnie już ponad 90 proc. kadry zarządzającej, uważa zrównoważony rozwój i.ESG za ważne lub bardzo ważne elementy kształtowania wartości przedsiębiorstwa. Konkurs „Liderzy ESG” to możliwość dla firm, aby pochwalić się osiągnięciami w tym obszarze i wzmocnić swoją pozycję w oczach inwestorów, instytucji finansowych, klientów oraz pracowników– mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC.

Trzy kategorie i nagroda specjalna

Tytuł „Liderzy ESG” będzie przyznawany w trzech głównych kategoriach: Strategia, Innowacja oraz Program edukacyjny. Dodatkową kategorią jest Wizjonerka/Wizjoner Zielonej Transformacji. Wyróżnienie otrzyma osoba, która podejmuje szczególne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.i ma istotny wpływ na obszar ochrony środowiska i zasobów naturalnych.

– Tylko w czasie ostatnich czterech lat światowa wartość funduszy inwestycyjnych nastawionych na zrównoważony rozwój urosła o ponad 50 proc. Na koniec 2020 r. stanowiła 35 bilionów dolarów, czyli ponad 1/3 wszystkich zarządzanych aktywów finansowych. Te dane pokazują, że.firmy, które rozwijają się w zrównoważony sposób bez problemu będą mogły sięgnąć po powszechnie dostępne i tanie finansowanie. Z kolei firmy, które prowadzą kontrowersyjną działalność lub nie planują ograniczenia swojego negatywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo, będą od tego finansowania odcięte albo będą musiały za nie dużo zapłacić – mówi Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI.

Firmy, które chcą zgłosić się do udziału w konkursie, mogą to zrobić w jednej, dwóch lub trzech kategoriach. Regulamin oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie www.liderzyesg.pl. Wyniki konkursu poznamy podczas gali 2 grudnia 2021 r. O wyborze laureatów zdecyduje kapituła konkursu złożona z ekspertów w dziedzinie ESG, rynków finansowych, nauki i biznesu.

Eksperci prześwietlą strategię

Zanim zgłoszenia zostaną przekazane kapitule, zespół analityczny – na co dzień zajmujący się analizą.ESG i zrównoważonym rozwojem – wyłoni po 10 zgłoszeń w każdej kategorii. Takich, które uzyskały najlepszą ocenę ilościową (TOP 10).

– Z perspektywy całego rynku ważne jest pokazanie, że spółki notowane na warszawskiej giełdzie rozwijają się w sposób zrównoważony, co zapewni im dostęp do kapitału, zarówno lokalnego, jak i globalnego. W ramach konkursu „Liderzy ESG” chcemy wyróżnić podmioty, które mają doświadczenie w raportowaniu niefinansowym. Mamy nadzieję, że w tej grupie znajdą się firmy, które przyjęły świetne strategie czy opatentowały nowe produkty związane z zagadnieniami z obszaru środowiskowego czy społecznego. Dlatego warto dołączyć do zielonej transformacji i zawalczyć o tytuł Lidera ESG – powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

ESG (z ang. Environmental, Social, Governance) obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Akronim ten szczególnym zainteresowaniem cieszy się od 2015 r. po opublikowaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Obowiązek raportowania zagadnień.ESG przez wszystkie spółki mające powyżej 250 pracowników (bez względu na branżę), wejdzie w życie już od 2023 roku.