Ekologia w IT: jak branża dostosowuje się do potrzeb środowiska?

Badanie przeprowadzone przez theprotocol.it ujawnia, że specjaliści IT są surowi wobec działań firm technologicznych w kontekście ich wpływu na środowisko. Co drugi ankietowany ocenia te działania krytycznie, ale jednocześnie przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat nastąpią znaczące zmiany związane z ekologią cyfrową.

Pracownicy branży IT są świadomi wpływu technologii na środowisko. Aż 65 proc. respondentów uważa, że wzrost korzystania z technologii w pracy jest naturalną konsekwencją zmian technologicznych. Jednak tylko 38 proc. z nich twierdzi, że ich pracodawca przykłada dużą wagę do efektywności energetycznej tworzonych technologii.

Odpowiedzialność za ekologiczne działania spoczywa głównie na dużych korporacjach. 70 proc. badanych uważa, że to właśnie te firmy powinny brać pod uwagę wpływ technologii na środowisko. Co więcej, 58 proc. respondentów podkreśla, że indywidualne decyzje ekologiczne mają znaczenie. Mogą bowiem inspirować innych do działania, wywołując efekt skali. 56proc. specjalistów IT uważa, że ekologia cyfrowa to wyzwanie dla całego współczesnego społeczeństwa.

Mimo niezbyt korzystnej oceny bieżących postaw pracodawców z branży IT, ekologia cyfrowa stanowi ważny czynnik zmian w tej branży. Ponad połowa (55 proc.) badanych specjalistów IT jest zdania, że zagadnienia związane z ekologią cyfrową będą źródłem zmian w najbliższych latach. Działania firm w kontekście ekologii są również istotnym czynnikiem dla 45 proc. badanych podczas rekrutacji.

Jednak istnieje obawa, że firmy mogą pozorować działania ekologiczne, zamiast wprowadzać realne zmiany. Przykładem jest migracja do chmury. Można ja postrzegać jako krok w dobrym kierunku, ale nie zawsze przynosi realne korzyści ekologiczne.

Greenwashing (choćby niezamierzony) jest i będzie dużym problemem. Przykład: w raporcie theprotocol.it czytamy, że 4 na 10 respondentów twierdzi, iż kwestie ekologii wpływają na technologie tworzone przez ich firmy. Nie wiemy jednak, jakie to dokładnie działania i na ile są one skuteczne – zauważa Patryk Jar – Innovation Tech Lead w firmie Kainos

Podsumowując, badanie wskazuje na rosnącą świadomość ekologiczną wśród specjalistów IT oraz potrzebę realnych działań ze strony firm technologicznych. Świadomość ekologiczna staje się coraz ważniejszym elementem strategii biznesowych, a także czynnikiem wpływającym na wybory zawodowe pracowników. Firmy, które chcą przyciągnąć i zatrzymać najlepszych specjalistów, muszą zatem inwestować w rzeczywiste działania proekologiczne, a nie tylko pozorować zmiany. W przeciwnym razie ryzykują utratę zaufania zarówno pracowników, jak i klientów.