Warszawa, 30.08.2024 (ISBnews) – Regulacje dot. wprowadzenia do towarów importowanych spoza UE mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (CBAM) obejmą ponad 10 tys. podmiotów, podano w ocenie skutków regulacji (OSR) do projektu nowelizacji ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji.
Projekt trafił do konsultacji i uzgodnień.
„Nowy system ewidencjonowania i rozliczania emisji, jakim jest mechanizm CBAM, obejmie bardzo dużą liczbę podmiotów. Zgodnie z informacjami posiadanymi przez Ministerstwo Finansów, w okresie od 01.01.2018 do 31.12.2022 stwierdzono 22 770 importerów towarów klasyfikowanych do kodów wskazanych w załączniku I do rozporządzenia CBAM" – czytamy w OSR
„Z kolei liczba importerów towarów objętych mechanizmem CBAM w okresie od stycznia do listopada 2023 r. dla procedury dopuszczenia do obrotu wyniosła 9 370 importerów, równocześnie średnio ok. 5 500 procedur dopuszczenia do obrotu towarów objętych CBAM było realizowanych w I, II i III kwartale 2023 r. Dane te prowadzą do wniosku, że nowe regulacje obejmą ponad 10 tysięcy podmiotów", podano także.
Rozporządzenie CBAM docelowo, poprzez wprowadzenie obowiązku zakupu i umorzenia dedykowanych jednostek emisji (certyfikatów CBAM) w celu rozliczenia emisji, nałoży na importowane towary ciężar finansowy odpowiadający emisji gazów cieplarnianych generowanych przy produkcji importowanych towarów w państwach trzecich.
Mechanizm będzie miał zastosowanie do importu określonych towarów przywożonych na obszar celny UE z sektorów produkcji cementu, energii elektrycznej, nawozów, żeliwa i stali, aluminium oraz wodoru. W przyszłości mechanizm CBAM ma być rozszerzany na kolejne kategorie towarów, odpowiadające działaniom objętym systemem EU ETS.
Rozporządzenie CBAM przewiduje okres przejściowy, w którym przewiduje się jedynie obowiązek sprawozdawczy. Okres przejściowy rozpoczął się w dniu 1 października 2023 r. i trwa do dnia 31 grudnia 2025 r.
Okres docelowy rozpocznie się od 1 stycznia 2026 r. W okresie docelowym, aby dokonać przywozu towarów objętych mechanizmem CBAM na obszar celny UE, importer lub pośrednik celny takiego importera będzie musiał uzyskać status „upoważnionego zgłaszającego CBAM".
Upoważnieni zgłaszający CBAM będą mieli obowiązek co roku deklarować ilość towarów przywiezionych do UE w poprzednim roku oraz związane z nimi emisje wbudowane, a następnie rozliczać ww. emisje odpowiednią liczbą certyfikatów CBAM.
Obowiązek składania kwartalnych sprawozdań CBAM oraz uzyskiwania statusu upoważnianego zgłaszającego CBAM dotyczy importerów bez względu na to, czy są przedsiębiorcami, czy nie.
Jeżeli obywatel nieprowadzący działalności gospodarczej sprowadzi na obszar celny UE towary objęte CBAM, a wartość rzeczywista tych towarów będzie większa niż 150 euro na przesyłkę (zatem nie zostaną spełnione przesłanki do wyłączenia spod mechanizmu CBAM), to taki obywatel również będzie musiał zrealizować obowiązek w postaci złożenia kwartalnego sprawozdania CBAM, a w okresie docelowym w celu zaimportowania towaru taki obywatel będzie musiał posiadać status upoważnianego zgłaszającego CBAM lub posłużyć się pośrednim przedstawicielem celnym posiadającym taki status, podano także.
(ISBnews)