Air France-KLM inwestuje w produkcję SAF w USA

Air France-KLM zakontraktowało od DG Fuels zakup 75 tysięcy ton zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) rocznie.  Grupa inwestuje także w technologię konwersji węgla.

Air France-KLM wspiera zakończenie prac niezbędnych do wydania ostatecznej decyzji inwestycyjnej i powstania fabryki DG Fuels w Luizjanie (Stany Zjednoczone). Fabryka będzie produkować zrównoważone paliwo lotnicze (SAF). Grupa Air France-KLM nabyła od DG Fuels opcję zakupu do 75 000 ton SAF rocznie, począwszy od 2029 roku. Opcja ta stanowi uzupełnienie długoterminowego kontraktu na dostawy, którego podpisanie strony głosiły w zeszłym roku. Inwestycja i nabycie opcji to krok w dążeniach, aby do 2030 roku udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa wzrósł do 10 proc.

Co szósty litr paliwa SAF trafia do Air-France-KLM

Grupa Air France-KLM potwierdza swoje zaangażowanie w transformację energetyczną sektora i redukcję swojego śladu węglowego. W 2022 roku Air France-KLM był największym na świecie konsumentem i odbiorcą SAF. Wykorzystywał 17 proc. jego całkowitej światowej produkcji. Dla porównania, Grupa odpowiada za 3 proc. światowego zużycia nafty konwencjonalnej (ze źródeł kopalnych). W październiku 2022 r. Air France-KLM ogłosiło zawarcie umowy na odbiór 600 000 ton SAF od DG Fuels z dostawą w latach 2027–2036. 

Teraz linie ogłosiły kolejny krok w zacieśnieniu partnerstwa z DG Fuels. Zainwestują 4,7 miliona dolarów w produkcję SAF. Pierwsza tego typu inwestycja Air France-KLM ma wesprzeć dokończenie prac rozwojowych niezbędnych do wydania ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Zakład będzie pierwszym należącym do FG Fuels obiektem produkującym zrównoważone paliwo lotnicze. Powstanie w stanie Luizjana w Stanach Zjednoczonych. Celem Grupy jest stopniowe tworzenia zdywersyfikowanej sieci dostawców, zdolnej do zaspokojenia zapotrzebowania na paliwo zrównoważone na całym świecie.

Poza wspomnianą inwestycją, Grupa Air France-KLM nabyła od DG Fuels nową długoletnią opcję zakupu do 75 000 ton SAF rocznie, począwszy od 2029 roku. Tee działania pomogą Grupie w realizacji celu wyznaczonego na rok 2030. Jest nim redukcja emisji CO2 o 30 proc. na pasażerokilometr – w porównaniu z rokiem 2019. Strategia dekarbonizacji Air France-KLM zakłada, aby do 2030 roku zwiększyć udział SAF w całości wykorzystywanego paliwa do 10 proc. Dodatkowo Grupa będzie kontynuować wymianę floty i stosowanie ekopilotażu.

– Wspieranie produkcji SAF na większą skalą z wykorzystaniem zaawansowanej technologii przetwarzania odpadów na paliwo lotnicze jest kluczowe dla rozwoju branży SAF. To pierwsza inwestycja Air France-KLM bezpośrednio u producenta SAF. Mamy nadzieję na dalsze wzmocnienie naszej długoterminowej współpracy z DG Fuels i czekamy na jej efekty – powiedziała Constance Thio, wiceprezes ds. zasobów ludzkich i zrównoważonego rozwoju w Air France-KLM.

Partnerstwo z Air France-KLM jest ważne zarówno dla DG Fuels, jak i całego przemysłu lotniczego. Dzięki wsparciu naszej inwestycji, możemy przyspieszyć budowę pierwszego obiektu produkującego SAF na dużą skalę. Liczymy na dalszą współpracę z Air France-KLM przy wdrażaniu technologii produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego w kolejnych lokalizacjach w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji – powiedział Christopher Chaput, prezes i dyrektor finansowy DG Fuels.

Wydajny, tani proces produkcji SAF

Przy produkcji paliwa zrównoważonego, DG Fuels stosuje wysokowydajny proces konwersji węgla. Dzięki temu jest w stanie zmaksymalizować ilość uzyskiwanego paliwa z określonej ilości biomasy. Wydajny proces, w połączeniu z działaniem na rozsądną skalę daje w efekcie atrakcyjnie niskie jednostkowe koszty produkcji. Dzięki nim, DG Fuels jest w stanie osiągnąć trwałą rentowność. Dodatkowo sprzedawać SAF po konkurencyjnych cenach w stosunku do konwencjonalnego paliwa do silników odrzutowych. Paliwo produkowane przez DG Fuels w żaden sposób nie konkuruje z produkcją i dostawami żywności. DG Fuels w swoich działaniach wspiera i wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych – z wiatru, ze słońca oraz inne formy energii o zerowej emisji dwutlenku węgla.