Recykling w przestrzeni publicznej – jest nad czym pracować

recykling aluminium

Aluminiowe puszki po napojach są jednym z odpadów, którego segregacja nie dostarcza problemów. Przynajmniej w warunkach domowych. Gorzej radzimy sobie z segregacją puszek po napojach wypijanych poza domem. M.in. na imprezach plenerowych lub w miejscach publicznych.

Według badań przeprowadzonych przez Agencję Lucid w 2022 roku tylko 52 proc. ankietowanych Europejczyków, zawsze pamięta o selektywnej zbiórce puszek w swoich domach. Poza domem wynik ten spada już do 30 proc. Sytuację z pewnością poprawią pojawiające się coraz powszechnie w przestrzeni publicznej pojemniki na selektywną zbiórkę. Jednak, aby recykling w przestrzeni publicznej był bardziej efektywny potrzeba akcji edukacyjnych.

Męskie granie i puszek zbieranie

– Puszki są najczęściej poddawanymi recyklingowi opakowaniami na świecie, a wskaźniki recyklingu są znacznie wyższe niż w przypadku innych typów opakowań. W Polsce ten wskaźnik wynosi około 80 proc., czyli całkiem nieźle…, ale to wciąż mało. Jesteśmy zmotywowani, by osiągnąć 100 proc. Działamy już w 19 krajach w Europie oraz w Brazylii. Pojawiamy się na największych na świecie festiwalach i wydarzeniach sportowych, takich jak Karnawał w Rio, festiwal Exit w Serbii, wyścigach Silverstone, Tour de France, a nawet podczas skoków narciarskich. Naszą misją jest inspirowanie i przekonywanie ludzi do zmiany swoich zachowań związanych z selektywną zbiórką puszek – podkreśla Bartłomiej Wojdyło z Zarządu Programu Każda Puszka Cenna (eng. Every Can Counts).

Podczas tegorocznych koncertów Męskiego Grania nie zabraknie miejsca na działania edukacyjne w zakresie recyklingu. Grupa Żywiec i Każda Puszka Cenna już po raz trzeci jednoczą siły, aby wszystkie puszki po napojach na trasie Męskiego Grania dostały szanse na drugie życie. W poprzednim roku 40.000 puszek zebranych podczas wydarzenia trafiło do recyklingu. 

Animatorzy z plecakami na puszki, dedykowane pojemniki, a nawet obrazy z puszek tworzone przez uczestników koncertów, to tylko część z działań zaplanowanych na ten rok. Puszka jest w całości wykonana z aluminium, który jest materiałem permanentnym. Oznacza to, że nie traci swoich właściwości w procesie recyklingu i można go przetwarzać w nieskończoność. Z tego powodu należy dołożyć wszelkich starań, aby opróżniona puszka trafiła do żółtego pojemnika, puszkomatu lub na skup złomu. W innym przypadku pojawia się ryzyko utraty cennego surowca.

Recykling w przestrzeni publicznej – edukacja kluczem do sukcesu

– Już po raz trzeci razem z Fundacją Recal będziemy zbierać puszki podczas trasy Żywiec Męskie Granie. Wierzymy w moc pozytywnych partnerstw, takich jak nasze i cieszymy się, że z roku na rok konsumenci z coraz większą dojrzałością podchodzą do kwestii recyklingu odpadów. Gospodarka w obiegu zamkniętym to w końcu jeden z naszych priorytetowych obszarów strategii Warzymy Lepszy Świat – dodaje Magdalena Brzezińska, dyrektorka ds. korporacyjnych w Grupie Żywiec.

Na terenie festiwalu będą rozstawione zielone, wyraźnie oznaczone pojemniki oraz specjalny metalowy pojemnik w kształcie litery Ż. Dzięki temu każda puszka, która do nich trafi, zostanie przekazana do recyklingu. Nieodłącznym wsparciem zbiórki aluminiowych puszek po napojach oraz wiedzy na temat ich recyklingu są Animatorzy Każda Puszka Cenna. Są oni obecni na koncertach trasy Męskiego Grania od 2021 roku. Od samego początku wykorzystują specjalne plecaki do zbiórki puszek. Można im oddać swoje puste opakowanie, aby wróciło do obiegu, a także zadać pytania dotyczące recyklingu.