Ukraina buduje wiatraki w czasie wojny – pierwsza farma wiatrowa

Powstała pierwsza na świecie farma wiatrowa zbudowana w strefie trwającego konfliktu zbrojnego. Tyligulska Elektrownia Wiatrowa znajduje się zaledwie 100 km od linii frontu na południu obwodu mikołajowskiego. Już pracuje i generuje zieloną energię. Pierwszy etap budowy obejmuje 19 wiatraków, które zasilą 200 000 gospodarstw domowych rocznie. To ważny krok w kierunku rozwoju czystej energii na Ukrainie i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy. 

Odbudowa Ukrainy po wojnie oraz jej niezależność energetyczna będą głównym tematem Ukraińsko-Polskiego Okrągłego Stołu dla Energetyki Odnawialnej w trakcie Konferencji PSEW2023 w Serocku.

Tyligulska Elektrownia Wiatrowa – wiatraki w czasie wojny

Prace inwestycyjne Tyligulskiej Elektrowni Wiatrowej firma DTEK rozpoczęła pod koniec 2021 r. W lutym 2022 r. po inwazji Rosji inwestor po zainstalowaniu 6 turbin wstrzymał budowę. Rosyjskie wojska prowadziły wówczas natarcie w kierunku Mikołajowa, a zagraniczni partnerzy zostali zmuszeni do ewakuacji personelu i sprzętu.

Latem 2022 r. prace zostały wznowione z całkowicie ukraińską załogą liczącą w szczytowym momencie 650 osób. Personel pracował w kamizelkach kuloodpornych. Spędził ponad 300 godzin w schronach przeciwbombowych od sierpnia 2022 r. do kwietnia tego roku, pod ciągłym zagrożeniem atakami rakietowymi.

W ciągu 1,5 roku zespół zainstalował 114 MW mocy wytwórczej. Dwa razy szybciej niż zwykle w przypadku projektu tej skali i jest to wyjątkowe osiągnięcie w tak trudnych warunkach. Inwestycja obejmuje 19 turbin po 6 MW każda – to jedne z największych i najnowocześniejszych wiatraków instalowanych obecnie na świecie.

– Farma wiatrowa Tyligulska jest symbolem ukraińskiego oporu wobec rosyjskich prób zastraszenia Ukrainy i wymuszenia uległości. Dzięki projektom takim, jak Tyligulska możemy odbudować Ukrainę bardziej ekologiczną i czystszą. Dodatkowo stać się kluczowym partnerem w energetycznej przyszłości Europy. Rozwijając infrastrukturę opartą na rozproszonym, a nie scentralizowanym wytwarzaniu energii, tworzymy dostawy energii, które są bardziej odporne i stabilne – mówi Maxim Timchenko, CEO DTEK.

64 turbiny o mocy 500 MW

Plany II etapu przewidują dodanie do 64 turbin w celu zwiększenia mocy zainstalowanej do 500 MW. Wówczas będzie to największa elektrownia wiatrowa w Europie Wschodniej i zapewni bezpieczną energię dla domów i firm na południu Ukrainy.

 – Przed wojną rozwój energetyki wiatrowej na Ukrainie był postrzegany przede wszystkim jako alternatywa dla gazu ziemnego importowanego z Rosji. Dziś branża ta powinna stać się jednym z głównych narzędzi budowy nowego zdecentralizowanego systemu energetycznego na Ukrainie, który pomoże uniknąć przerw w dostawie prądu, z którymi nasz kraj miał do czynienia tej zimy. Otwarciem Farmy Wiatrowej Tyligulska wysyłamy sygnał do naszych międzynarodowych partnerów, że mogą inwestować na Ukrainie już dziś, nie czekając na zakończenie wojny – mówi powiedział Andrij Konechenkov, przewodniczący Rady Ukraińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Więcej o inwestycjach na rynku Ukrainy oraz wsparciu w odbudowie zaplecza energetycznego podczas Okrągłego Stołu – Odbudowa Ukrainy vs transformacja energetyczna w Polsce. 20 czerwca o godz. 16.30. Konferencja PSEW2023 – więcej.