Gra planszowa „Ja Nie idę!” – nauka segregacji odpadów

Z ilu butelek PET może powstać polar? Ile razy można przetwarzać aluminium? Co może powstać w procesie recyklingu papieru? To przykłady pytań, na które odpowiedź znaleźć można w grze planszowej „Ja Nie idę!” przygotowanej przez Rekopol – Organizację Odzysku Opakowań.

Jak pokazują badania, aż 98 proc. Polaków deklaruje, że segreguje odpady. Jako obywatele jesteśmy również coraz bardziej świadomi problemu odpadów. Jednak tylko 44,5 proc. z nas uważa, że segregacja w domu/bloku jest prowadzona przez mieszkańców prawidłowo. Dlatego powstała gra planszowa „Ja Nie Idę”.

– W Rekopolu każdego roku przeprowadzamy dziesiątki mniejszych i kilka większych akcji edukacyjnych, które mają nie tylko uświadomić Polaków, że segregacja odpadów ma sens, a proces recyklingu dzieje się naprawdę. Przede wszystkim pokazać, jak segregować odpady prawidłowo – mówi Maria Jędrzejewska, koordynator konkursu w Rekopolu. 

Konkurs Mistrzowie Wymówek i gra planszowa „Ja Nie Idę!” zachęca do prawidłowej segregacji wszystkich tych, którzy do tej pory nadal odnoszą się do takich działań sceptycznie, nie widzą w nich sensu lub myślą, że są one bardzo trudne. Gra dostarcza rozrywki nie odbiegającej od poziomu kultowych planszówek wybieranych na wieczory z przyjaciółmi i rodziną. Jednocześnie edukuje poprzez zabawę. W działania zaangażowało się wielu influencerów, a patronami akcji zostały Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Fundacja Zwolnieni z Teorii oraz Radio Kolor!

Organizując lifestylowy i edukacyjny konkurs, zamierzamy dotrzeć do jak największej liczby osób, które z przyjemnością zawalczą o grę, przynoszącą relaks i dużo radości. Uważamy, że edukacja poprzez zabawę jest najlepszą formą nauki. Dlatego dajemy konsumentom narzędzie, dzięki któremu segregacja odpadów zyska sens, wejdzie w krew i stanie się nawykiem. Udowadniamy, że edukacja nie musi być nudna. Zapraszamy do przekonania się o tym osobiście – dodaje Maria Jędrzejewska. 

Jak zdobyć grę?

280 unikatowych planszówek „Ja Nie Idę!”, oraz zaskakujące ekologiczne ciekawostki są nagrodami w Konkursie Mistrzowie Wymówek organizowanym przez Rekopol. Przez 14 tygodni, od 28 listopada na stronie www.janieide.pl co tydzień do zdobycia jest 20 gier. To jedyna droga do zdobycia planszówki – nie można jej kupić w sklepie.

Gra planszowa „Ja nie idę!” nie tylko edukuje, ale też dostarcza świetnej rozrywki. Niezależnie od tego, czy świat planszówek znacie jak własną kieszeń, czy do tej pory wybieraliście inne formy spędzania wolnego czasu. W konkursie udział może wziąć każdy, niezależnie od wieku i poziomu wiedzy ekologicznej. Liczy się zwinność, kreatywność i chociaż odrobina poczucia humoru. Doskonała zabawa gwarantowana!

Żeby wziąć udział w konkursie i zawalczyć o jedną z 280 planszówek wystarczy:

  • wejść na stronę www.janieide.pl
  • zebrać jak najwięcej odpadów w krótkiej grze internetowej,
  • odpowiedzieć na pytanie konkursowe,
  • przesłać swoją odpowiedź i czekać na wyniki.

Przy okazji dowiesz się, z ilu butelek PET może powstać polar, ile razy można przetwarzać aluminium albo co może powstać w procesie recyklingu papieru.