GreenWay Polska: 330 milionów na infrastrukturę ładowania

GreenWay

GreenWay Polska zainwestuje w rozwój sieci ładowania 330 milionów złotych do 2026 roku. Dla kierowców elektryków oznacza to półtora tysiąca nowych punktów ładowania, które pojawią się na mapie Polski w niecałe cztery lata. Jeszcze do końca tego roku firma włączy do sieci 120 punktów ładowania oraz wymieni 60 stacji na mocniejsze.

150 kW “w standardzie”

Do 2026 roku GreenWay Polska wybuduje 825 stacji ładowania dysponujących 1,5 tys. punktami ładowania samochodów. Z tego 70 stacji (120 punktów) firma uruchomi jeszcze w tym roku. Plany te obejmują wyłącznie stacje własne, czyli te wybudowane i należące do spółki. Jednocześnie firma szacuje, że równolegle podłączy do sieci kolejnych kilkaset stacji partnerskich.

Również w tym roku, GreenWay Polska wymieni 60 stacji ładowania o mocy 50 kW na urządzenia o znacznie większej mocy. Większość nowych stacji instalowanych w publicznej sieci GreenWay będzie dysponowała mocą 150 kW. Tam gdzie będą takie techniczne możliwości będą mieć moc 200 kW. Jedynym wyjątkiem mogą być lokalizacje, gdzie nie ma możliwości instalowania ładowarek o takiej mocy ze względu na infrastrukturę energetyczną.

– Stacje ładowania o mocy 150 kW są obecnie naszym standardem dla nowych inwestycji, choć przewidujemy także instalowanie stacji o mocy 200 kW w wybranych lokalizacjach – mówi Rafał Czyżewski, Prezes GreenWay Polska. – Nauczeni dotychczasowymi doświadczeniami w zakresie potrzeb kierowców, w naszych planach rozwojowych uwzględniliśmy także huby ładowania, czyli miejsca, w których elektromoblini będą mieli do swojej dyspozycji co najmniej kilka punktów ładowania. Kilka tego typu obiektów mamy już uruchomionych, w przygotowaniu jest kilkadziesiąt kolejnych.

GreenWay: usługi serwisowe – ważny element strategii biznesowej

Kolejnym szybko rosnącym obszarów działalności GreenWay jest serwis stacji. Tego tupu usługi świadczone są firmom, które taką infrastrukturę posiadają lub są jej producentami. W związku z tym GreenWay intensywnie rozwija własne struktury serwisu.

– Dzięki naszym własnym służbom serwisowym jesteśmy nie tylko w stanie zapewnić efektywną i szybką realizację projektów dla naszych klientów biznesowych, ale także podejmować szybkie działania w sytuacji awarii w naszej własnej sieci ładowania – konkluduje Rafał Czyżewski.

50 tysięcy kierowców

W sieci GreenWay zarejestrowanych jest aktualnie blisko 50 tys. kierowców, którzy pobierają miesięcznie już ponad 850 tys. kWh energii. Sieć spółki w Polsce liczy 910 punktów ładowania zainstalowanych w 460 stacjach. Z tego 450 punktów pozwala na szybkie ładowanie prądem DC. Łącznie ze stacjami na Słowacji sieć spółki to razem 1.250 punktów. Dzięki tak rozbudowanej infrastrukturze, kierowcy samochodów elektrycznych mogą swobodnie przemieszczać się po kraju.