Światowy Dzień Oceanów – jak chronić płuca Ziemi?

Oceany regulują klimat, dostarczają nam potrzebny do oddychania tlen. Są domem dla tysięcy różnych gatunków zwierząt i roślin. Ponadto ważnym źródłem białka dla ponad 3 miliardów ludzi. Zapewniają pracę ponad 200 mln osób. Tegoroczny Światowy Dzień Oceanów odbywa się pod hasłem: „Rewitalizacja: Wspólne działanie na rzecz Oceanu”.

Oceany wytwarzają co najmniej 50 proc. tlenu na Ziemi i pochłaniają ok. 30 proc. dwutlenku węgla wytwarzanego przez ludzi. Są buforem dla negatywnych skutków globalnego ocieplenia. Mają także kluczowe znaczenie dla gospodarki i są domem dla ponad 90 proc. wszystkich stworzeń, jakie zamieszkują naszą planetę. Chcąc zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że wszyscy jesteśmy zależni od oceanów, bez względu na to, gdzie mieszkamy, 30 lat temu rząd Kanady ustanowił Światowy Dzień Oceanów. W 2009 roku oficjalnie uznała go Organizacja Narodów Zjednoczonych. Święto to przypada 8 czerwca. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Rewitalizacja: Wspólne działanie na rzecz Oceanu”.

Czas na zmiany

Szacuje się, że każdego roku do środowiska morskiego ze źródeł lądowych przedostaje się tyle plastiku, jakby co minutę opróżniano do oceanu śmieciarkę pełną tego tworzywa. Przewiduje się, że do 2050 r. ta ilość zwiększy się do czterech śmieciarek na minutę. 

Kolejnym problemem oceanów, obok zanieczyszczenia plastikiem i zmian klimatycznych, jest globalne przełowienie. Utrata ryb oznaczałaby utratę źródła pracy i pożywienia dla nas wszystkich. Szacuje się, że byt co dziesiątej osoby na świecie zależy od zasobów mórz i oceanów. W rybołówstwie i akwakulturze zatrudnienie znajduje blisko 60 milionów kobiet i mężczyzn. Kolejne miliony pracują w przetwórstwie i handlu. Praca tych ludzi może zniknąć z dnia na dzień. Pustoszenie oceanów zagrozi przybrzeżnym rybackim społecznościom, turystyce i gospodarce w wielu regionach na świecie.

Chroń to, co ważne

Dziś mocniej niż kiedykolwiek przyszłość oceanów zależy także od naszych decyzji. Co możemy zrobić jako konsumenci? Postawmy na alternatywy wobec jednorazowych plastikowych słomek, sztućców, butelek na wodę czy pojemników na żywność na wynos. Wybierajmy rower zamiast samochodu, wyłączajmy światło, wychodząc z pokoju. Kupując ryby i owoce morza wybierajmy te pochodzące z łowisk certyfikowanych przez MSC. Dzięki temu zyskujemy pewność, że dziko żyjąca ryba została złowiona i przetworzona nie tylko w zgodzie z najwyższymi standardami jakościowymi, ale także w najbardziej przyjazny dla środowiska sposób. Do końca 2024 roku 100 proc. wykorzystywanych w produktach marki Rio Mare tuńczyków było pozyskiwanych z łowisk certyfikowanych przez MSC lub z wiarygodnych i kompleksowych projektów udoskonalania rybołówstwa (FIPs). Dziś blisko 70 proc. zaopatrzenia Rio Mare pochodzi z takich źródeł.