Dzień Ziemi 2022: „Matematyka na zielono” – z abstrakcji w stronę praktyki

Po sukcesie dwóch pierwszych książek „Matematyka jest wszędzie” i „Dziecinnie prosta matematyka”, Fundacja mBanku wydaje kolejną książkę. „Matematyka na zielono” jest o matematyce w służbie ekologii i o ekologii widzianej przez pryzmat matematyki. Książka dostępna jest za darmo w oddziałach mBanku w całej Polsce. 

Pisana z myślą o dzieciach 7+, „Matematyka na zielono” wymaga jednak dorosłego przewodnika. Jak przyznaje sama autorka Maja Krämer – nie jest to pozycja lekka, gdyż rozmowa o zagrożeniach nie należy do prostych ani przyjemnych. Jednak to nie powód, aby nie poruszać pewnych tematów. 

Klimat w liczbach

– Matematyka to język, którym opisujemy świat. Język ten daje wyobrażenie o skali zjawisk, które widzimy, których doświadczamy lub o nich tylko słyszymy. Katastrofa klimatyczna, której widmo zagląda w oczy ludzkości, ma wymiar liczbowy, co oczywiste. Opisujemy go matematycznie – w milionach, miliardach, tonach, stopniach, procentach… Znając pojęcia matematyczne, łatwiej jest zrozumieć skalę zjawisk i zagrożeń, a także sposoby, by im przeciwdziałać – mówi o książce Iwona Ryniewicz, prezeska Fundacji mBanku.

Książka jest pełna zadań, obliczeń, przykładów. Uczy czym jest ślad węglowy i jak można go obliczyć. Pomaga znaleźć odpowiedź na różne pytania np. czym są ekologiczne wakacje, co to jest kompost lub co kryje się w cenie paliwa. Podpowiada, jak można dawać drugie życie codziennym przedmiotom błędnie traktowanym jako jednorazówki. Zrozumienie to pierwszy krok do zastanowienia, co ja, moja rodzina, moi znajomi – możemy zrobić, aby być bardziej eko.

– Wierzymy, że matematyczne spojrzenie na takie problemy, jak odpady, zużycie wody czy energii, codzienne zakupy czy sposób podróżowania może uruchomić potrzebę zmiany, zainspirować do działania. Nie dotykamy polityki i spraw, na które nie mamy bezpośredniego wpływu. Zapraszamy jednak do aktywności – dodaje Iwona Ryniewicz.

M jak matematyka

mFundacja należąca do mBanku od lat wspiera edukację matematyczną dzieci w Polsce. Od dziewięciu lat realizowany jest program grantowy dla szkół mPotęga (nabór wniosków trwa do 9 maja). W 2017 roku ukazała się pierwsza książka mFundacji pt. „Matematyka jest wszędzie”. Potem w 2019 r. „Dziecinnie prosta matematyka”. Łączny nakład obu pozycji (w wersji papierowej i cyfrowej) osiągnął niemal 300 tys. egzemplarzy. Obecnie dostępne są za darmo ich ebooki.

Najnowsza książka „Matematyka na zielono” wydana jest na ekologicznym papierze posiadającym wszelkie niezbędne certyfikaty. Jej nakład to 50 tysięcy egzemplarzy. Można ją dostać za darmo w jednym z 280 oddziałów mBanku i mFinanse w całej Polsce. Po wyczerpaniu wersji drukowanej dostępny będzie ebook.