Weekendowy huragan napędził wiatraki

energia z wiatru, odbudowa Ukrainy

Szalejący w weekend huragan miał swoje dobre strony. Dzięki wyjątkowo porywistemu wiatrowi polskie farmy wytworzyły w sumie 238,2 GWh energii elektrycznej. To rekordowa wartość, która stanowiła niemal 35 proc. dziennej produkcji netto w kraju. 

Miniony weekend przyniósł kolejne rekordy energetyki wiatrowej w Polsce. W sobotę turbiny wiatrowe pracowały momentami z mocą 6700 MW. Oznacza to, że energetyka wiatrowa zaspokoiła w tym czasie potrzeby energetyczne Polski nawet na poziomie 30 – 35 proc. Przeliczając to na gospodarstwa domowe można stwierdzić, że wszystkie polskie domy korzystały w tym momencie z zielonej energii. To bardzo dobre informacje dla nas wszystkich. Energia z wiatru to najlepsze lekarstwo na rekordowe ceny prądu. Jest to najtańsza energia, która może realnie obniżyć nasze rachunki.

Rekordowy styczeń

W styczniu tego roku energetyka wiatrowa ustanawiała rekord za rekordem, jeżeli chodzi o produkcję energii elektrycznej. Z uwagi na korzystne warunki atmosferyczne cały styczeń był rekordowy w kwestii generacji energii z wiatru. Wytworzono ponad 2,5 TWh – co jest historycznym wynikiem. Tak duża produkcja oznacza, iż energetyka wiatrowa pracowała średnio z mocą blisko 3 500 MW, czyli z blisko 50 proc. produktywnością!

Zielona energia m.in. z wiatru trzy razy tańsza niż węgiel

Cena energii elektrycznej produkowanej w instalacjach OZE takich jak elektrownie wiatrowe jest dziś ponad trzykrotnie tańsza niż w przypadku produkcji energii w konwencjonalnych elektrowniach wykorzystujących węgiel czy gaz. To w tym momencie najlepsze lekarstwo na wysokie rachunki za prąd. 

– W momencie ostatniego rekordu wiatraki na lądzie odpowiadały za jedną trzecią krajowego zapotrzebowania na prąd. To pokazuje jak rośnie ich rola w miksie energetycznym Polski. Niestety sektor odnawialnych źródeł w Polsce nie wykorzystuje swojego potencjału. Bez zmian w prawie może nie powstać żadna nowa elektrownia wiatrowa. Inwestycje, które dziś wchodzą w fazę budowy, to projekty rozpoczęte jeszcze przed wprowadzeniem wspomnianej zasady 10H. Po wejściu w życie ustawy nie rozpoczęła się praktycznie żadna nowa inwestycja wiatrowa w Polsce – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i dodaje: – Bez złagodzenia zasady 10H w tym roku, Polska, nasi konsumenci i gospodarka będą mieli ogromne problemy. Niekontrolowane wzrosty cen może powstrzymać jedynie budowa nowych mocy w energetyce wiatrowej na lądzie. W przeciwnym wypadku konsekwencje mogą być dramatyczne, jeżeli chodzi o koszty energii.