Warszawskie jadłodzielnie receptą na marnotrawstwo jedzenia

Warszawskie jadłodzielnie

Wczoraj pisaliśmy o raporcie Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym marnowania żywności. Jednym ze stawianych w nim zarzutów był brak kompleksowego systemu zapobiegającego marnowaniu żywności w Polsce. Próbą rozwiązania tego problemu jest sieć warszawskich jadłodzielni.

Jadłodzielnia dla każdego

Jadłodzielnie to ogólnodostępne miejsca, z których może korzystać każdy – przynosząc nadmiar żywności oraz częstując się produktami, które się tam znajdują. W zależności od konkretnego miejsca i możliwości, funkcję jadłodzielni pełni lodówka lub/i szafka. O porządek i czystość dbają wyznaczeni opiekunowie, ale także sami użytkownicy.

Przestrzenie współdzielenia powstają zwykle z inicjatywy mieszkańców. Pomysł założenia jadłodzielni może być realizowany we współpracy z urzędami dzielnic, jako inicjatywa lokalna lub z budżetu obywatelskiego. Pierwsze warszawskie jadłodzielnie powstały w 2016 r. z inicjatywy społeczności Foodsharing Warszawa. Stanowią one sposób na rozwiązanie problemu marnowania żywności. Bazując na doświadczeniu, wiedzy i wsparciu pomysłodawców, sieć takich miejsc w stolicy stale się powiększa. Aktualnie jest ich 37. Dokładne lokalizacje można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 oraz w serwisie mapowym Urzędu Miasta. W przyszłym roku, w ramach budżetu obywatelskiego, powstaną 3 kolejne jadłodzielnie.

Jak korzystać z jadłodzielni?

Do jadłodzielni można przynieść produkty, które nadają się do spożycia, przekroczyły datę minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”), ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia („należy spożyć do”). Powinny.być. szczelnie zapakowane i umieszczone w czystych pojemnikach. Wyroby własne np. kanapki, ciasto, zupa powinny mieć naklejony opis potrawy, a także skład i datę przygotowania. Produkty suche mogą być napoczęte, ale powinny być szczelnie zamknięte. W jadłodzielni nie można zostawiać produktów nadgniłych, z surowego mięsa, dań z surowymi jajkami czy niepasteryzowanym mlekiem. Produkty z jadłodzielni może zabrać każdy, kto jest pewien, że je wykorzysta.

Warszawa nie marnuje

Stołeczne jadłodzielnie to tylko jeden ze sposobów, jak walczyć z marnowaniem jedzenia. Stołeczny ratusz w tym roku przeprowadził też pilotażowy projekt zbiórek niesprzedanej żywności na trzech miejskich targowiskach. W kilka tygodni udało się uratować niemal 3 tony warzyw i owoców. W przyszłym roku Warszawa planuje kontynuację tego projektu.

Pełną listę warszawskich jadłodzielni znajdziecie TUTAJ