Co warto wiedzieć o COP26?

Co to jest COP26? Ile potrwa? Kto weźmie w nim udział i czego dotyczą obrady? Opisujemy najważniejsze kwestie, które warto wiedzieć o ONZ-owskim szczycie klimatycznym.

Poniżej wyjaśniamy, kto weźmie (i nie weźmie) udziału w tym wydarzeniu oraz co jest w programie.

Co to jest COP26, co oznacza ten skrót?

To spotkanie światowych przywódców dotyczące polityki klimatycznej ich krajów. COP26 to skrócona nazwa od 26 Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. COP to skrót od Conference of the Parties – odnosi się do sygnatariuszy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) – podpisanej na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r.

Kiedy odbędzie się COP26?

Pierwotnie COP26 miał się odbyć w 2020 roku. Został przeniesiony na 2021 r. z powodu pandemii COVID-19. Zaczyna się 31 października – koińczy 12 listopada 2021 r.

Gdzie odbędzie się COP26?

COP26 odbędzie się w Scottish Event Campus (SEC) w Glasgow, w Szkocji – około 50 mil na zachód od Edynburga. Glasgow to miasto uznawane za bardzo ekologiczne. W 2020 r. zdobyło główną nagrodę na Global Human Settlements Forum i zostało nazwane Global Green City. Zajęło 1. miejsce w kategoriach obejmujących planowanie, transport, budynki, otwarte przestrzenie i gospodarkę. Miasto już w 2015 roku (5 lat przed czasem) zrealizowało swoje zobowiązanie do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 30 proc. Do osiągnięcia zerowej emisji netto zobowiązało się do 2030 roku. 

Niektóre z bieżących inicjatyw miasta obejmują:

  • Wymiana oświetlenia ulicznego i drogowego na technologię LED (co może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 50 proc.)
  • Zasadzenie 22 000 drzew
  • Odbudowa okolicznych torfowisk (które wychwytują węgiel z atmosfery, bezpiecznie magazynując go w naturalnym środowisku)
  • Poprawa infrastruktury rowerowej i pieszej.

Kto weźmie udział w COP26?

Prawdopodobnie w wydarzeniu weźmie udział około 30 000 delegatów, w tym kilku światowych liderów. 

Czy każdy może wziąć udział w wydarzeniu?

COP26 jest podzielony na dwie części: strefę niebieską i strefę zieloną. Każda z nich ma różne poziomy dostępu. Niebieska strefa: spotykają się w niej światowi przywódcy i inni wysocy rangą delegaci. W tej strefie odbywa się większość debat i przemówień. Wstęp mają delegaci oraz media.

Strefa zielona: to publiczna częścią konferencji. Oprócz dużych hal wystawienniczych, jest tam pełen plan wydarzeń, aby zaangażować liderów biznesu i członków społeczeństwa w kwestie związane ze zmianami klimatycznymi. Wstęp do Zielonej Strefy jest biletowany i w tym momencie bilety są niedostępne. Będą udostępnianie w czasie szczytu.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas COP26?

Pod pewnymi względami, tegoroczne wydarzenie jest godne uwagi z powodu tego, co się nie wydarzy. Przywódcy Chin i Rosji zapowiedzieli, że nie wezmą udziału w konferencji. Będzie ich brakować – zwłaszcza Xi Jinpinga – ze względu na fakt, że Chiny emitują więcej gazów cieplarnianych niż jakikolwiek inny kraj. Ponieważ Jinping i Putin nie wezmą udziału w spotkaniu, jest mało prawdopodobne, że podczas konferencji uda się osiągnąć postęp na skalę globalną. Ale dwa nieobecne supermocarstwa nie są jedynymi krajami, które mogą nie spełnić oczekiwań. Zgodnie z pierwotnymi ramami Porozumienia Paryskiego, wszystkie kraje uczestniczące są zobowiązane do składania zaktualizowanych zobowiązań klimatycznych co 5 lat. Mimo dodatkowego roku, dziesiątki krajów wciąż nie zaktualizowały swoich celów. Jednak, wydarzenie może mieć duże znaczenie dla międzynarodowego handlu.

Na co powinni zwrócić uwagę liderzy biznesu podczas COP26?

Oczekuje się, że tegoroczne wydarzenie sfinalizuje artykuł 6 Porozumienia Paryskiego. To przepis dotyczący globalnego rynku węgla, pozwalający na handel jednostkami emisji dwutlenku węgla według przyjętych zasad rozliczeń. 

Zakładając, że zasady zostaną uzgodnione podczas tego wydarzenia, może to odblokować znaczne środki finansowe na produkcję ekologicznych elektrowni – zmniejszając przewagę konkurencyjną paliw kopalnych. Dokładny mechanizm i zasady nie zostały jeszcze ustalone.

Dlaczego COP26 jest kontrowersyjny?

Kontrowersje związane z klimatem:

  1. Emisje związane z podróżą

Po pierwsze, oczekuje się, że dziesiątki tysięcy ludzi zjedzie do Glasgow. Oznacza to znaczny wzrost ruchu drogowego i lotniczego w związku z tym wydarzeniem. Jednak może to być również punkt zwrotny w zrównoważonym lotnictwie. Rząd brytyjski wraz z liniami lotniczymi (w tym British Airways) i głównymi lotniskami udostępni zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) dla wszystkich lotów – w tym dla 65 głów państw. SAF nie jest całkowicie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, ale jest znacznie lepsze niż tradycyjne paliwo lotnicze. Może być wytwarzane z wielu odpadów, w tym z oleju spożywczego (nie palmowego), a nawet z alg.

2. Greta Thunberg

Znana na całym świecie nastoletnia aktywistka klimatyczna trafiła na pierwsze strony gazet, gdy stwierdziła, że nie spodziewa się po szczycie żadnych istotnych zmian: „Naprawdę nic się nie zmieniło w stosunku do poprzednich lat. Przywódcy powiedzą 'zrobimy to i to, połączymy nasze siły i osiągniemy to’, a potem nie zrobią nic. Może jakieś symboliczne rzeczy, kreatywna księgowość i działania, które tak naprawdę nie mają wielkiego znaczenia. Możemy mieć tyle COPów, ile chcemy, ale nic prawdziwego z tego nie wyniknie.”

3. Królowa Elżbieta II

Królowa bierze udział w wydarzeniu, ale odnosi się do niego z dużym dystansem i ma wątpliwości, czy światowi przywódcy faktycznie podejmą jakiekolwiek działania: „Słyszałam dużo o COP, wciąż jednak nie wiem, kto przyjdzie, nie mam pojęcia – to naprawdę irytujące, kiedy mówią, ale nie robią”.

Co się stanie po zakończeniu COP26?

Jest to palące pytanie, o czym świadczą powyższe uwagi królowej Elżbiety II. Zarówno liderzy polityczni, jak i biznesowi wiedzą, że muszą poczynić większe postępy w realizacji celów klimatycznych. COP26 ma charakter głównie polityczny. Liderzy biznesu będą mieli okazję przedyskutować kwestie klimatyczne i zobowiązać się do realizacji własnych polityk podczas Sustainability Live w Londynie w lutym 2022 roku. 

Czy odbędzie się COP27?

Tak. Nie ma jeszcze żadnych wielu szczegółów. Wysłannik USA ds. klimatu John Kerry ujawnił, że gospodarzem spotkania w listopadzie 2022 r. będzie Egipt.

Więcej informacji.