Photon-Energy i RenCraft uruchomiły w Koszalinie elektrownię za 3,36 mln zł

Fotowoltaika

Konsorcjum Photon-Energy i RenCraft uruchomiło w Polsce farmę fotowoltaiczną o mocy 0,95 MWp. Zlecenie od koszalińskiego przedsiębiorstwa Miejskie Wodociągi i Kanalizacja dotyczy projektu oraz wybudowania elektrowni fotowoltaicznej. Wartość kontraktu to 3,36 mln zł (0,73 mln EUR).

Elektrownia o mocy 0,95 MWp od ponad miesiąca dostarcza czystą energię elektryczną do Oczyszczalni Ścieków w Koszalinie. Pomaga tym samym miastu zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i obniżyć koszty energii.

– Dostarczona instalacja nie tylko zapewnia zrównoważone rozwiązanie dla lokalnej oczyszczalni ścieków. Ma również zasadnicze znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego miasta przy jednoczesnym obniżeniu kosztów dostaw energii z sieci – powiedział Georg Hotar, CEO Photon Energy.

– Był to trudny projekt z uwagi na wysokie wymagania klienta oraz proces realizacji w czasie trwania pandemii COVID-19. Pomimo to, wraz z zespołem Photon Energy, udało nam się dostarczyć unikalne rozwiązania, począwszy od nietypowego układu elektrowni fotowoltaicznej (instalacja wschód-zachód), poprzez najnowocześniejszy system interfejsów zasilania sieci średniego napięcia, aż po zastosowanie opartego na chmurze systemu SCADA w celu optymalizacji automatycznego zużycia wytworzonej energii – powiedział Przemysław Kowalski, prezes RenCraft.

Jest to czwarty wspólny projekt Photon Energy i RenCraft. Pierwsza instalacja fotowoltaiczna o mocy 311 kWp powstała w 2012 roku w Rudzie Śląskiej. Była to wówczas największa dachowa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce.