Energetyka słoneczna ma teraz swój czas.

Czas na fotowoltaikę – II Kongres Energetyki Słonecznej

Energetyka słoneczna ma teraz swój czas. Cieszymy się, że możemy spotkać się w tak dużym gronie i porozmawiać o przyszłości sektora. Najważniejsza jest teraz kwestia przyłączeń, które są obecnie główną barierą mogącą wyhamować rozwój fotowoltaiki w Polsce. Brakuje miejsc, gdzie duże farmy słoneczne udałoby się przyłączyć bez dodatkowych inwestycji operatorów sieciowych. Te z kolei potrafią trwać wiele miesięcy, a nawet lat. To wąskie gardło rozwoju fotowoltaiki – powiedziała podczas Kongresu PV Ewa Magiera, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.

Ponad 400 uczestników, wystąpienia ekspertów, spotkania B2B i targi – w Józefowie 8-9 września odbywa się II Kongres Energetyki Słonecznej. Jest to największe wydarzenie branży PV, które po długiej przerwie jest okazją do wspólnego świętowania sukcesów całego sektora fotowoltaicznego.

Wąskie gardło fotowoltaiki

– W branży OZE jesteśmy obecni od wielu lat, rozwijaliśmy się wraz z nią. Dzięki takim wydarzeniom jak Kongres Energetyki Słonecznej wypracowujemy rozwiązania dla rozwoju energetyki w Polsce – mówi Piotr Gutowski, wiceprezes ONDE SA.

Na problem „wąskiego gardła” fotowoltaiki zwróciła uwagę Ewa Magiera: – Brakuje miejsc, gdzie duże farmy słoneczne udałoby się przyłączyć bez dodatkowych inwestycji operatorów sieciowych. Te z kolei potrafią trwać wiele miesięcy, a nawet lat.

Rozwiązaniem, o którym mówi się coraz częściej, jest cable pooling. To możliwość wykorzystania jednego przyłącza dla dwóch instalacji: fotowoltaicznej i wiatrowej. Praktyka ta, stosowana już za granicą, pozwala w pełni wykorzystać infrastrukturę do produkcji energii. W ciągu dnia, szczególnie wiosną i latem ze słońca, a nocą i podczas chłodniejszych pór roku przede wszystkim z wiatru.

Przed Polską wiele wyzwań

– Obecnie Polska stoi przed olbrzymim wyzwaniem związanym z transformacją energetyczną. Jednak ten trudny proces wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu działań regulacyjnych, które będą wspierać rozwój energii odnawialnej w Polsce. Do pełnego wykorzystania jej potencjału niezbędne są dziś konkretne narzędzia. M.in. linia bezpośredniej sprzedaży zielonej energii przemysłowi oraz możliwość współdzielenia infrastruktury energetycznej przez farmy wiatrowe i słoneczne, tzw. cable pooling. A to tylko niektóre palące potrzeby stojące na drodze do rozwoju całego sektora energetyki odnawialnej – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

W Polsce mamy obecnie ponad 5 GW zainstalowanych mocy wytwórczych w energetyce słonecznej. Dynamiczny przyrost nowych mocy, który trwa od ok. dwóch lat, umiejscowił nasz kraj w europejskiej czołówce. Ale to wciąż ponad 10 razy mniej niż Niemcy – kraj o podobnym potencjale wytwórczym PV. 

– W interesie OSD jest przyłączanie rozproszonych źródeł wytwórczych OZE do swoich sieci średniego i wysokiego napięcia. Należy jednak pamiętać, że OSD są częścią pionowo skonsolidowanych grup energetycznych z dominującą pozycją państwa. Miejsce, w którym OSD się znalazły, powoduje, że zapewnienie przejrzystych, równych i niedyskryminujących zasad w dostępie do sieci nie może stać w konflikcie z interesem pozostałych spółek grupy. SSP, wsłuchując się w komunikaty polityczne o trwałym prymacie węgla, straciły dużo czasu. Nie przygotowały się odpowiednio do rozpoczynającej się transformacji energetycznej. Teraz będą starały się stracony czas nadrobić. Niestety nie mam przekonania, że będzie to uczciwa, rynkowa gra – mówi Jacek Kosakowski, prezes Zarządu Centralnej Grupy Energetycznej.

Green New Deal, nowe trendy I modele biznesowe

Uczestnicy Kongresu dyskutowali o wyzwaniach, przed jakimi stoi Polska w kontekście Green New Deal. Także nowych modelach biznesowych i trendach rozwoju sektora.

– Dużą nadzieję wiążemy z rozwijającą się technologią wodorową. Obecnie przeżywamy kolejną rewolucję wodorową, związaną z powstaniem Polskiej Strategii Wodorowej oraz olbrzymimi środkami w Krajowym Planie Odbudowy, przeznaczonymi na realizację strategii wodorowej – mówi Zbigniew Stępniewski, przewodniczący Grupy ds. Rozwoju w Polskim Stowarzyszeniu Fotowoltaiki. –  Konsumpcja nadwyżki energii powstałej na farmach PV może zostać wykorzystana w procesie elektrolizy do produkcji wodoru. Wspierając przy tym wiele sektorów, w tym motoryzacyjny, komunikacyjny czy w magazynach energii.

Wśród Partnerów Kongresu są najwięksi gracze tego sektora, m.in. ONDE, z grupy Erbud, Huawei czy Electrum. Patronat nad wydarzeniem objął Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska, Urząd Regulacji Energetyki i SolarPower Europe.

Portal ecoekonomia.pl jest patronem medialnym wydarzenia.