Zwrot butelek bez paragonu w sieci Carrefour

butelki zwrotne

Od 22 kwietnia klienci ponad 250 hiper- i supermarketów Carrefour Polska mogą oddawać butelki zwrotne po napojach, bez konieczności okazywania paragonów. Oddając butelki konsumenci otrzymają e-bony stanowiące zwrot pełnej kaucji, którymi będą mogli od razu zapłacić za kolejne zakupy. Inicjatywa Carrefour ma zachęcać Polaków do aktywnego ograniczania odpadów szklanych. Dodatkowo jest to wsparcie koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego poprzez rozwój systemu kaucyjnego opakowań zwrotnych w Polsce.

Ta inicjatywa stanowi element długoterminowego programu “STOP Marnotrawstwu”. Sieć od 2013 roku realizuje w Polsce projekty przeciwdziałające wszelkim formom marnowania zasobów naszej planety. Aktywnie zachęca do włączania się w nie swoich klientów i partnerów biznesowych.

Pilotaż wprowadzający zwrot butelek bez paragonu rozpoczął się w połowie grudnia ubiegłego roku w Warszawie. W następnych miesiącach sukcesywnie dołączały do niego kolejne sklepy i miasta. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem klientów, dla których największą barierą do zwrotu butelek szklanych była konieczność przechowywania paragonów. Obecnie butelki zwrotne można oddać we wszystkich hiper-i supermarketach Carrefour w Polsce. Bez względu na miejsce ich zakupu. Sieć planuje już, we współpracy ze swoimi franczyzobiorcami, włączenie do akcji całej sieci sklepów osiedlowych Carrefour Express oraz Globi.

Aktywizowanie Polaków do działań proekologicznych

Głównym celem jest zaktywizowanie Polaków w działaniach proekologicznych i selektywnej zbiórki odpadów. Ich dalszego recyklingu oraz przekonania konsumentów, jak istotna dla ochrony środowiska naturalnego jest gospodarka cyrkularna.

– Carrefour Polska jako firma odpowiedzialna społecznie, aktywnie działa również na rzecz ochrony środowiska naturalnego w naszym kraju. Wdrożenie inicjatywy odbioru butelek zwrotnych bez okazywania paragonu, to znaczący krok w rozwoju systemu kaucyjnego w Polsce. Udało nam się zrealizować ją dzięki bliskiej współpracy z naszymi dostawcami. Mamy nadzieję, że od Dnia Ziemi, Polacy zamiast wyrzucać butelki zwrotne do pojemników ze szkłem, zaczną przynosić je do sklepów Carrefour. To przyniesie korzyści im samym i całej naszej planecie – mówi Marek Lipka Dyrektor Handlowy i członek Zarządu Carrefour Polska.

Zwrot butelek bez paragonu zbliża do GOZ

Zwrot butelek w sklepach Carrefour, bez okazywania paragonu, jest kolejnym krokiem w kierunku realizacji w Polsce koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego. Carrefour ponad dekadę temu był prekursorem na rynku handlowym i wprowadził do swoich sklepów torby ze skrobi. Są one w stu procentach biodegradowalne i wykonane z surowców odnawialnych. Dodatkowo sieć umożliwiła klientom zakup produktów na wagę do własnych opakowań we wszystkich hiper- i supermarketach w Polsce. Wprowadziła do wybranych sklepów Carrefour BIO pierwszych refillomatów kosmetyków. Pozwalają one klientom na zakup szamponów czy płynów do kąpieli do własnych opakowań wielokrotnego użytku.

– Kluczowymi elementami strategii proekologicznej Carrefour są m.in. znaczące zmniejszenie emisji dwutlenku węgla czy redukcja odpadów opakowaniowych. Popularność naszej inicjatywy podczas obu testów pokazuje, jak Polacy bardzo chcą włączyć się w działania na rzecz dobra naszej planety. Dlatego zachęcamy inne firmy do realizacji podobnych inicjatyw. Działamy w myśl zasady, że razem możemy osiągnąć więcej – dodaje Barbara Kowalska, dyrektor Działu Jakości i Zrównoważonego Rozwoju w Carrefour.

Pełna lista hiper- i supermarketów Carrefour znajduje się na stronie www.carrefour.pl