Miasta i gminy bardziej zielone

Chcemy ponosić koszty związane z ratowaniem środowiska i działaniami proekologicznymi. Oczekujemy, że w temat włączą się samorządy, korporacje, firmy i rząd. Choć powoli, ale widać zmiany i wdrożenia ciekawych projektów i inicjatyw w tym zakresie – wynika z raportu Innogy pt. „Zielone miasta i gminy. Inwestycje proekologiczne w sektorze publicznym, usługowym i mieszkaniowym”.

Konieczność zmian widzą wszyscy

Konieczność proekologicznych zmian dostrzegają wszyscy. Zarówno mieszkańcy miast, jak i wsi. – Zapytani o idealne miasto, nie wyobrażamy sobie betonowej pustyni z dymiącymi kominami, z korkami, smogiem i hałasem. Dlatego zieloną rewolucję najlepiej byłoby przeprowadzić we współpracy sektora publicznego i prywatnego – czytamy w raporcie Innogy „Zielone miasta i gminy”. 

Działania proekologiczne mile widziane

Z raportu wyraźnie wynika, że Polacy chcą korzystać z usług firm, które podejmują działania proekologiczne. Dlatego coraz więcej instytucji zwraca uwagę na konkretne działania i decyduje się je wdrażać. – Przyjrzeliśmy się inicjatywom o charakterze innowacji, modernizacji i aktywizującym społeczności. Tym podejmowanym przez branżę nieruchomości mieszkaniowych, usługową i instytucje publiczne. Na tej podstawie diagnozujemy, jak zmieniają się miasta i gminy, nasze otoczenie, miejsca do życia – mówi Małgorzata Eull dyrektor pionu klientów biznesowych w Innogy.

Eko-komisariat i park wodny

Dobrych praktyk z różnych stron naszego kraju i sektorów gospodarki jest coraz więcej. Na przykład fotowoltaika w Jaworze – w placówkach oświatowych, kulturalnych, sportowych, ośrodku zdrowia i samym urzędzie gminy. Kolejny to komisariat Policji w Korszach z własną produkcja prądu, pompą ciepła i rekuperatorem, który umożliwia zmniejszenie o 80 proc. energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza. W budynku tego komisariatu znajduje się również w stacja szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Wodny Park Tychy – synergia energii odnawialnej wytwarzanej w oczyszczalni ścieków z potrzebami energetycznymi parku wodnego. Jest jeszcze Poczta Polska z flotą elektryków. NoLimit z eko-logistycznymi rozwiązaniami. Żabka z samowystarczalnym sklepem. Wreszcie Skanska ze zrównoważonym budownictwem czy Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe z fotowoltaiką na dachach wieżowców. To tylko przykłady nowoczesnych i proekologicznych inwestycji realizowanych przez różne podmioty. 

Dokładny opis inicjatyw, komentarze oraz wyniki przeprowadzonego w styczniu badania można znaleźć w raporcie Innogy „Zielone miasta i gminy. Inwestycje proekologiczne w sektorze publicznym, usługowym i mieszkaniowym”.