Credit Agricole: biodegradowalna karta

Credit Agricole wprowadza na polski rynek pierwszą kartę z ekotworzywa, które rozkłada się znacznie szybciej niż plastik. Kartę otrzymają ci, którzy otworzą Konto dla Ciebie.

Karta wykonana jest z ekotworzywa – specjalnego materiału opatentowanego przez producenta Austria Card. Materiał wykorzystywany jest zarówno do produkcji rdzenia karty, jak i zewnętrznych warstw zabezpieczających. Ekologiczny materiał uzupełniony jest o standardowe elementy: chip, antenę, hologram, pasek magnetyczny, nadruki offsetowe. W określonych warunkach ekotworzywo może rozłożyć się do 99 proc. zaledwie w kilkanaście tygodni. Dla porównania, plastik rozkłada się co najmniej 500 lat.

Tradycyjne karty płatnicze nadal funkcjonują

– Pomimo rozwoju płatności mobilnych, takich jak BLIK, czy wirtualna karta w telefonie, tradycyjne karty płatnicze nadal są podstawowym narzędziem płatności za zakupy. Dlatego wydajemy pierwszą kartę, którą można nosić w portfelu i dbać o środowisko – wyjaśnia Grzegorz Górski, dyrektor Pionu Zarządzania Produktami i Segmentami w Credit Agricole.

Ekotworzywo, z którego wytwarzana jest karta, przeszło testy degradacji zgodnie z metodą ASTM D5511. Metoda stanowi standard badania biodegradowalności tworzyw sztucznych.

– W nowej karcie zastosowaliśmy specjalny dodatek, który przyciąga mikroorganizmy. Kolonizują się one na tworzywie i poprzez wydzielane enzymy doprowadzają do jego rozkładu na cząsteczki organiczne. Produkt ten, przyjazny dla środowiska, jest wyrażeniem filozofii naszego biznesu – mówi Alicja Zimek, członek Zarządu, Austria Card Poland.

Do lipca bezpłatnie i z premią

Każdy klient, który do końca lipca otworzy Konto dla Ciebie, otrzyma bezpłatnie taką kartę z wybranym przez siebie wizerunkiem. Po wykonaniu określonej liczby miesięcznych transakcji telefonem, kartą lub BLIKIEM może otrzymać od banku nawet do 500 zł premii. Konto otworzyć można w dowolnej placówce banku lub zdalnie, za pośrednictwem specjalnej aplikacji mobilnej: CA24 Otwórz Konto.

– Jesteśmy zielonym bankiem i troskę o środowisko traktujemy naprawdę poważnie. Ekologiczne zaangażowanie jest ważną częścią naszej strategii biznesowej. Wierzymy, że sukcesy w biznesie można łączyć ze świadomym i odpowiedzialnym współdziałaniem człowieka z naturą. Innej drogi nie ma. Dlatego cieszymy się, że jako pierwszy bank możemy zaproponować naszym klientom kartę z ekotworzywa. W ten sposób wspieramy ich troskę o środowisko – mówi Jędrzej Marciniak, wiceprezes zarządu Credit Agricole.

6 miliardów plastikowych kart

– Bardzo cieszę się, że razem z bankiem Credit Agricole możemy proponować polskim konsumentom ekologiczne rozwiązania. Karta płatnicza jest wystarczająco mała, żeby zmieścić się w dłoni. Co roku na świecie produkuje się ich aż 6 miliardów. Widać więc, że potencjał do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów jest bardzo duży. Dlatego Mastercard ułatwia bankom wydawanie kart płatniczych w cyfrowej formie. Także oferuje im katalog ekologicznych materiałów. Zachęcamy też wydawców kart do udziału w projekcie Priceless Planet Coalition i sadzenia 100 milionów drzew – mówi Tomasz Owczarek, dyrektor ds. sprzedaży i strategii w polskim oddziale Mastercard Europe.

O technologiach i rodzajach degradowalności pisaliśmy TUTAJ.