Jak oszczędzać wodę?

Wody na Ziemi jest coraz mniej. Zdaniem naukowców, tylko 1 proc. zasobów nadaje się do picia. Już teraz w wielu regionach ludzie muszą bardzo oszczędzać wodę, gdyż nie mają do niej swobodnego dostępu. Jest kilka prostych czynności, które w życiu codziennym mogą w znacznym stopniu ograniczyć zużycie tej najcenniejszej, wody pitnej.

Gromadzenie zapasów i codzienne oszczędzanie wody

Światowy Dzień Wody 22 marca przypomina nam o kurczących się zasobach czegoś, co jest dla nas oczywiste i nieodzowne do życia. Już niejedno lato, nawet w Polsce, pokazało jak drastyczne są skutki suszy. Jak ważne jest gromadzenie zapasów i codzienne oszczędzanie wody wiemy i mówimy od lat. Wciąż jednak wielu z nas zapomina, że swoimi codziennymi działaniami może przyczynić się do poprawy sytuacji.

Kilka oczywistych porad, jak oszczędzać wodę

Warto sobie przypomnieć co można zrobić, aby oszczędzać wodę na co dzień.

  1. Dokładnie zakręcaj krany i napraw te, które ciekną.
  2. Wybierz szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie.
  3. Zakręcaj wodę podczas mycia – zębów, namydlania ciała i włosów – spłukuj i pamiętaj, że podczas 1 minuty mycia zębów z odkręconego kraju wypływa aż do 5 litrów wody. 
  4. Korzystaj ze zmywarki – wypełniaj ją maksymalnie naczyniami
  5. Nastawiaj pranie, gdy bęben pralki jest wypełniony
  6. Jak tylko możesz gromadź deszczówkę do podlewania roślin
  7. Używaj w toalecie spłuczkę z dwoma opcjami spłukania i staraj się korzystać zwykle z tej mniejszej
  8. Używaj jednouchwytowych baterii i perlatora
  9. Wykorzystuj programy eko w swoich domowych urządzeniach
  10. Ucz swoich najbliższych, przede wszystkim dzieci, szacunku do wody

O wodzie z perspektywy naukowej

Bank Światowy prognozuje, że ograniczenia w podaży wody dotkną połowy ludzkości. To przerażająca perspektywa. Zwłaszcza, że problem pojawia się nie tylko w rejonach takich jak Afryka, ale coraz częściej w dużych bogatych miastach Ameryki czy Europy.

Z naszego lokalnego rynku warto zapoznać się z raportem pt. „Gospodarowanie wodą – wyzwania dla Polski”. Raport powstał w ramach Open Eyes Economy Summit (OEES), przedsięwzięcia Fundacji GAP. Krytycznie opisuje poważne problemy wodne Polski. Zawiera najważniejsze kwestie dotyczące potrzeb wodnych, polityki i zarządzania w gospodarce wodnej oraz propozycje niezbędnych działań. 

Warto potraktować temat wody poważnie. Pierwszym krokiem wspierającym oszczędzanie wody, może być wdrożenie w życie prostych i oczywistych działań. Temat wody poruszaliśmy także TUTAJ.

 

Decathlon w Gdańsku Kartuzy – informacja w toaletach