Dzielenie się jedzeniem, to jeden ze sposobów na niemarnowanie żywności i wspieranie potrzebujących. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – ułatwiając dzielenie się nadmiarem jedzenia – uruchomił mapę działających w Polsce punktów, w których możemy podzielić się żywnością z potrzebującymi.
Jadłodzielnie – sposób na branie i dawanie
Święta obfitują w pyszne tradycyjne potrawy, zapach ciasta i ciepłą, domową atmosferę. Pośród rodzinnego gwaru często nie brakuje również posiłków specjalnie przygotowanych na tę okazję. Podczas takich dużych i podniosłych uroczystości łatwo o nadmiar jedzenia. Żywność nagromadzona w lodówce „na zapas” często się psuje i wyrzucamy ją do śmieci, dlatego gorąco zachęcamy, aby w takich przypadkach odwiedzić jadłodzielnie, czyli ogólnodostępne społeczne lodówki.
Jadłodzielnie to szafki lub półki ustawione w miejscu publicznym. Służą do bezpłatnej wymiany żywności pomiędzy ludźmi. Możemy w nich zostawić nadal świeże produkty spożywcze, których już nie zjemy (nieprzeterminowane) lub skorzystać z tego, co pozostawili inni.
Mapa jadłodzielni: dzielenie się z innymi pomaga
Dzielenie się jedzeniem ma pomóc w budowaniu świadomości ekologicznej opartej na idei „zero waste”, której stosowanie przyczynia się do zmniejszenia nadmiernej konsumpcji, bardziej oszczędnego gospodarowania zasobami naturalnymi a w efekcie do ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami.
Ważne, aby robiąc zakupy dostosować liczbę kupionych produktów do realnych potrzeb. Jeśli po świętach zostanie Wam jednak sporo jedzenia nie martwcie się i pamiętajcie, aby przynieść je do jadłodzielni!
Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim żywność należy pozostawić w opakowaniu, szczególnie w przypadku gotowych potraw oraz napisać adnotację z datą przyrządzenia lub datą ważności.
Mapa jadłodzielni dostępna jest TUTAJ