Jak segregować jajka? Gdzie wyrzucać skorupki, a gdzie zepsute jaja?

Wielkanoc to czas, gdy na stołach wśród potraw królują jajka. Czy wiesz, gdzie powinny trafić odpadki po jajkach – skorupki, ich zawartość czy też opakowanie? Podpowiadamy jak prawidłowo segregować jajka.

Jajko to od wielu lat tradycyjne i najpopularniejsze jedzenie na Wielkanocnym stole. Jako pisanki są też ozdobą, którą również można zjeść – jeśli pomalowane są farbami spożywczymi. W innym wypadku niestety trzeba je wyrzucić. Branża śmieciowa zalicza jajka do odpadów tzw. problematycznych, gdyż należą do przedmiotów, których sposób segregacji nie jest oczywisty. Poniżej wyjaśniamy, jak prawidłowo segregować jajka.

Jak segregować jajka – gdzie je wyrzucić?

Produkty odzwierzęce wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Dlatego zawartość jajka – świeżego (ale np. zepsutego) czy też gotowanego nie nadającego się do zjedzenia powinna trafić do takiego strumienia. Bardzo niewłaściwe jest „wylewanie” zawartości jajek do zlewu w kuchni lub toalety. Nie wolno tak robić.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja ze skorupkami. Skorupki po świeżych, jak i ugotowanych jajkach powinny trafić do odpadów bio. Zawierają one bardzo dużo składników odżywczych, w tym wapnia, dlatego użyźnią glebę i staną się nawozem dla roślin. 

Jajka gotowane – jaki to odpad? 

Gdy obieramy jajko, skorupkę wyrzucamy do bio. Nawet jeśli jest pomalowana, to również może trafić do takich odpadów – chyba, że użyte farby czy kleje nie są jadalne. Z kolei nie nadające się do zjedzenia białko i żółtko powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. 

Gdzie wyrzucić opakowanie po jajkach?

Styropianowe opakowania po jajkach powinny trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Z kolei papierowe, czyste wytłaczanki wyrzucamy do pojemnika na papier. Jeśli papierowa bądź styropianowa wytłaczanka pobrudzona jest rozbitym jajkiem, innym odpadem odzwierzęcym bądź tłuszczem – musi trafić do zmieszanych. Tu obowiązuje podobna zasada, jak w przypadku papierowych pudełek po pizzy.