Kogeneracja uruchomi urządzenia w nisko- i zeroemisyjnej technologii we Wrocławiu do 2030

Warszawa, 27.02.2024 (ISBnews) – Na terenie Kogeneracji – należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE – do 2030 roku uruchomione zostaną nowe urządzenia produkcyjne w technologiach nisko- i zeroemisyjnej, podała spółka. W tym celu spółka wykorzysta nieeksploatowane obecnie historyczne budynki produkcyjne dawnej elektrowni, wybudowane na początku XX wieku, które znajdują się na terenie funkcjonującej EC Wrocław. Działania te nie tylko pozytywnie wpłyną na środowisko naturalne, ale też zagwarantują bezpieczeństwo dostaw energii do odbiorców na najbliższe lata.

"Na wniosek Kogeneracji w lutym br. w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla Wrocławia dokonana została zmiana. Dzięki niej możliwa będzie realizacja kluczowej dla EC Wrocław inwestycji, która pozwoli na całkowite odejście od węgla do 2030 roku w usytuowanej w centrum miasta elektrociepłowni, zapewniając tym samym mieszkańcom miasta większy komfort i czystsze powietrze" – czytamy w komunikacie.

Inwestycja będzie polegać na ponownym wykorzystaniu nieeksploatowanych już budynków dawnej elektrowni przy ul. Łowieckiej. Na ich terenie powstaną nowe urządzenia, zbudowane z wykorzystaniem nowoczesnych, ekologicznych technologii. Zainstalowane zostaną tam elektrodowe kotły wodne, zasilane gazem agregaty kogeneracyjne, kotły wodne, a także przemysłowe pompy, które przy produkcji ciepła korzystać będą z ciepła wód rzeki Odry. Stanie się ona dolnym źródłem ciepła dla tych urządzeń. Woda oddawana do rzeki będzie schłodzona i napowietrzona, co szczególnie w miesiącach letnich pozytywnie wpłynie na stan flory i fauny, wskazano również.

Przypomniano, że w 2023 r. Kogeneracja podpisała z Polską Spółką Gazownictwa umowę na dostawy gazu, które zabezpieczą potrzeby wynikające z wyżej opisanych planów inwestycyjnych. Obecnie w przygotowaniu jest studium architektoniczno-budowlane, które będzie wymagało szczególnych uzgodnień ze służbami konserwatorskimi czuwającymi nad poprawnością adaptacji historycznego zespołu dawnej elektrociepłowni.

Produkcja bez udziału węgla rozpocznie się również w podwrocławskich Siechnicach. W 2024 roku uruchomiona tam zostanie nowa jednostka zasilana gazem, która zastąpi studwudziestoletnią elektrociepłownię węglową.

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja składa się z 3 zakładów produkcyjnych o łącznej mocy elektrycznej 365,7 MW i cieplnej 1 080,4 MW. Większościowy pakiet akcji spółki należy do Polskiej Grupy Energetycznej.

(ISBnews)