RWE ma decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej farmy offshore Baltic II

Warszawa, 30.11.2023 (ISBnews) – RWE uzyskało prawomocną decyzję środowiskową dla budowy infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, o planowanej mocy 350 MW, podała spółka.

Decyzja obejmuje podmorskie kable elektroenergetyczne i lądowe, lądową stację elektroenergetyczną oraz odcinek napowietrznej linii łączącej stację z planowaną przez krajowego operatora sieci przesyłowej stacją elektroenergetyczną SE Krzemienica.

"Uzyskana decyzja to ważny krok milowy na drodze do realizacji pierwszej morskiej farmy wiatrowej RWE u wybrzeży Polski, strategicznego rynku dla naszej spółki. Zamykamy wielomiesięczny etap przygotowań do budowy w obszarze środowiskowym i kontynuujemy prace niezbędne do pozyskania pozwoleń na budowę" – powiedział wiceprezes Offshore Development Poland w RWE Grzegorz Chodkowski, cytowany w komunikacie.

Planowana infrastruktura przyłączeniowa będzie realizowana w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej oraz na polskich wodach terytorialnych. Na odcinku przejścia kabla morskiego przez strefę brzegową planowane jest wykonanie przewiertu w technologii bezwykopowej. W kolejnym kroku na lądzie planowane jest zainstalowanie mufy morsko-lądowej, która połączy kabel podmorski z kablem lądowym. Następnie zaprojektowana infrastruktura będzie biegła przez teren gmin Ustka i Słupsk do lądowej stacji elektroenergetycznej RWE. Stąd energia wyprodukowana przez farmę wiatrową trafi napowietrzną linią przesyłową do stacji elektroenergetycznej SE Krzemienica planowanej przez krajowego operatora sieci przesyłowej – PSE. Długość korytarza przesyłowego w części morskiej wyniesie do 71 km, a w części lądowej do 19 km, wskazano.

Po uruchomieniu pod koniec tej dekady, F.E.W. Baltic II będzie w stanie wyprodukować energię, która pozwoli zasilić około 350 000 gospodarstw domowych.

RWE działa aktywnie na takich rynkach, jak Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Dania i Szwecja. Eksploatuje farmy offshore w całej Europie, w tym na wybrzeżu duńskim i niemieckim Morza Bałtyckiego.

(ISBnews)