EY: Polska awansowała na 15. miejsce w w rankingu atrakcyjności państw dla inwestorów OZE

Warszawa, 30.11.2023 (ISBnews) – Polska awansowała o dwa miejsca i zajęła 15. pozycję w rankingu EY RECAI dotyczącym atrakcyjności państw dla inwestorów w odnawialne źródła energii (OZE), głównie dzięki morskim farmom wiatrowym, podał EY. Na rynku PPA Polska utrzymała 10. miejsce.

W 62. edycji rankingu EY RECAI, porównującym atrakcyjność największych 40 rynków odnawialnych źródeł energii na świecie, niezmiennie liderem są Stany Zjednoczone. Na drugim miejscu drugi rok z rzędu są Niemcy, a za nimi Chiny, Francja i Australia. Jeden z największych spadków dotyczy Wielkiej Brytanii, która wypadła z pierwszej piątki i wylądowała na siódmym miejscu, wskazano.

Od dwóch lat przygotowywana jest także znormalizowana wersja indeksu uwzględniająca PKB poszczególnych państw. W tym przypadku Polska jest na 14. miejscu (w porównaniu z 17. rok wcześniej), wynika z materiału. 

Powodem kolejnego awansu Polski w rankingu są morskie farmy wiatrowe są . Rozpoczęła się budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy 1,2 GW, a kolejne morskie farmy wiatrowe z tzw. 1 fazy offshore w Polsce o łącznej mocy 4,7 GW są w zaawansowanej fazie rozwoju. Dodatkowo w Świnoujściu powstanie terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych zdolny do obsługi oraz instalacji turbin wiatrowych o mocy 15 MW lub większej. Ponadto Ministerstwo Infrastruktury zakończyło proces przyznawania pozwoleń lokalizacyjnych dla kolejnych 10 morskich farm wiatrowych w ramach tzw. 2 fazy offshore o dodatkowym potencjale wytwórczym szacowanym na poziomie 9,5 GW. Jednocześnie zwiększono również poziom mocy offshore w aukcyjnym systemie wsparcia morskiej energetyki wiatrowej oraz liczbę planowanych aukcji – odpowiednio z 5 GW na 12 GW oraz z 2 aukcji do 4.

"Wprowadzając nowe przepisy, będące jednym z wymaganych przez Unię Europejską kamieni milowych niezbędnych do otrzymania funduszy z KPO, Polska zwiększyła udział odnawialnych źródeł energii w swoim miksie energetycznym. I już pod koniec czerwca tego roku moc odnawialnych źródeł energii w Polsce wynosiła 25 GW, czyli o 5 GW więcej niż rok temu" – powiedział partner EY, lider działu energetyki w Polsce oraz regionie CESA Jarosław Wajer, cytowany w komunikacie.

Ranking EY RECAI ocenia także atrakcyjność rynku PPA (Power Purchase Agreement), czyli umów na długoterminowy zakup/sprzedaż odnawialnej energii elektrycznej. Tu Polska ma stabilne 10. miejce.

EY ocenia atrakcyjność inwestycyjną państw pod względem inwestycji w odnawialne źródła energii od 2003 roku. Indeks RECAI obejmuje 40 największych rynków świata. W 2022 roku dodano także tzw. "znormalizowany" indeks RECAI, który bierze pod uwagę PKB poszczególnych krajów.

(ISBnews)