GfK: Wartość rynku kosmetyków ekologicznych spadła o 9 proc. r/r do 224 mln zł

rynku kosmetyków ekologicznych

Wieloletni trend wzrostowy na rynku kosmetyków ekologicznych, organicznych i bio kilka miesięcy temu został przerwany. Tendencja spadkowa wciąż się utrzymuje. Obecnie wartość tego sektora wynosi 224 mln zł. To oznacza osłabienie o 9 proc. r/r, wynika z analiz firmy badawczej Consumer Panel Services GfK. Jednocześnie – w ujęciu całościowym – rynek kosmetyków rośnie i przekroczył poziom 9,2 mld zł (+8 proc. r/r). Za ponad 40 proc. tej kwoty odpowiada sieć Rossmann.

W okresie od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. wartość rynku kosmetyków ekologicznych, organicznych i bio spadła o 9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Z kolei w ujęciu wolumenowym analitycy Consumer Panel Services GfK odnotowali spadek o 12 proc.

Główną przyczyną tych spadków jest fakt, że konsumenci rzadziej robią zakupy, a podczas jednej wizyty w sklepie kupują mniej wolumenowo. Jest to dość zaskakujący trend, który umacnia się od kilku miesięcy. Wcześniej, zwłaszcza w okresie pandemii, kategoria kosmetyków ekologicznych odnotowywała regularne wzrosty i wszystko wskazywało na to, że w kolejnych latach będzie coraz silniejsza. Tymczasem sytuacja gospodarcza skłania Polaków do oszczędności i do wyboru opcji korzystniejszych nie tyle dla środowiska, co dla portfela – powiedziała  konsultant w Consumer Panel Services GfK Magdalena Pac-Pomarnacka, cytowana w komunikacie.

Jednocześnie wartość całego rynku kosmetyków stale rośnie. W analizowanym okresie przekroczyła ona 9,2 mld zł, co oznacza wzrost o 8 proc. r/r. Według danych firmy Consumer Panel Services GfK, przede wszystkim rosną kategorie kosmetyków marek własnych (+ 22 proc.) oraz tych kupionych na promocji (+14 proc.), podkreślono.

-To kolejny przykład tego, że konsumenci szukają oszczędności podczas codziennych zakupów. Obecnie triumf wiodą promocje, a także produkty marek własnych, które wyróżniają się dobrą relacją ceny do jakości i tym budują coraz większe zaufanie wśród nabywców. W przypadku marek własnych Polacy wydają najwięcej pieniędzy na kosmetyki do twarzy – dla tej kategorii odnotowaliśmy wzrost o 30 proc. r/r. Wydatki na produkty do higieny osobistej zwiększyły się o 23 proc.. Z kolei kosmetyki do makijażu odnotowały minimalny spadek o 1 proc. – dodała Pac-Pomarnacka.

W ujęciu wartościowym najsilniejszym kanałem zakupów z tego sektora są drogerie. Z nich pochodzi ponad 5 mld zł z ogólnej wartości rynków kosmetyków. Niekwestionowanym liderem wśród drogerii jest sieć Rossmann, która odpowiada za blisko 76 proc. wartości z tego kanału. Na kolejnej pozycji plasuje się Hebe.

Drugim najważniejszym kanałem są dyskonty (1,87 mld zł), które w ostatnich latach dynamicznie zyskują na znaczeniu. Największe udziały, utrzymujące się na poziomie 80 proc., ma Biedronka. Podium zamykają supermarkety – tutaj liderem jest Dino, jedyna sieć w tym kanale, która tak intensywnie rośnie, zakończono.