Folie z regranulatu z ograniczonym śladem węglowym. Branża plastikowa chce być bardziej eco

Folie z regranulatu

Folie stretch to nic innego jak rozwiązanie umożliwiające bezpieczne pakowanie i przewożenie produktów. Ich zastosowanie – zarówno przemysłowe, jak i np. w sklepach jest bardzo szerokie. Cieszy więc, że spółka Ergis, opracowała nową linię produktową – GreenStretch. Pod tą nazwą kryją się zarówno folie do pakowania ręcznego, jak i maszynowego. Innowacyjnością jest to, że zawierają minimum 30 proc. regranulatu, czyli surowca wtórnego pozyskanego z odpadów foliowych. 

Regulacje unijne – zarówno te dotyczące użycia surowców wtórnych, jak i te dotyczące raportowania wpływu środowiskowego – w znacznym stopniu determinują zmiany w segmencie opakowań. Do tego dochodzi jeszcze świadomość konsumenta, który coraz bardziej zwraca uwagę na to jak dany produkt jest pakowany. Z tego powodu spółka z Ołąwy zdecydowała się na wprowadzenie linii „GreenStretch”. Co ciekawe firma jest pierwszym przedsiębiorstwem na rynku środkowoeuropejskim, które masowo wykorzystuje regranulat do produkcji folii stretch.

Jak informuje producent, folie mają w składzie minimum 30 procent regranulatu, czyli surowca wtórnego pozyskanego z odpadów foliowych i zużytej folii. Dzięki jego zastawaniu, folie są w 100 procentach recyklingowalne. Natomiast jesgo ślad węglowy jest o 20 prc. Niższy

– Jesteśmy liderem we wdrażaniu na rynek folii z zawartością regranulatów. Trudność w tworzeniu takich produktów, wiąże się głównie z obecnością zanieczyszczeń oraz niższymi parametrami użytkowymi surowca w porównaniu z granulatem  pierwotnym. W celu osiągnięcia stabilnej jakości folii, Ergis SA zainwestował w dodatkowe wyposażenie linii produkcyjnych. Łączny koszt przedsięwzięcia to 50 milionów złotych.  Niezbędne było również opracowanie unikatowych receptur. Nasze folie zawierają minimum 30 procent materiału z recyklingu, zachowując przy tym własności użytkowe tradycyjnych folii stretch – powiedział nam Tadeusz Nowicki, prezes zarządu Ergis. 

W drodze do GOZ

Materiał wykorzystywany w produkcji Green Strech, to polietylen liniowy LLDPE. Pozyskiwany jest w wyniku kooperacji z dostawcami zewnętrznymi specjalizującymi się w zbiórce i sortowaniu odpadów oraz z klientami.  Folie z regranulatu to nie pierwszy z „zielonych” produktów spółki. Od pewnego czasu produkuje przez spółkę taśmy GreenStrap ą w 100 proc. produkowane z regranulatu. 

Pracujemy nad udoskonalaniem tego produktu, tak, aby folia zawierała jak największy  procent odpadów z folii stretch LLDPE w celu realizacji założeń GOZ bez obniżania jakości finalnego produktu – podkreśla Tadeusz Nowicki.