Ekologiczne opakowania Galaxy S Samsunga

Samsung od kilku lat wdraża przyjazne ekologiczne opakowania Galaxy, projektowane w duchu zrównoważonego rozwoju, sprzyjające redukcji odpadów i plastiku. Wśród nich są m.in. wprowadzenie pudełka z tektury falistej, usunięcie folii ochronnej z niektórych akcesoriów czy zastąpienie plastikowej tacki, nową z masy papierowej. 

Samsung zapewnia innowacyjne rozwiązania, które jednocześnie umożliwiają ochronę środowiska oraz naturalnych zasobów naszej planety. W zakresie designu opakowań są trzy zasady: zmniejszenie, zamiana i poddanie recyklingowi. Przyświecały one producentowi podczas wprowadzania przyjaznych dla środowiska zmian w opakowaniach urządzeń serii Galaxy S. Samsung usprawnił pakowanie urządzeń, a jednocześnie wdrożył bardziej zrównoważone procedury, poczynając od wielkości opakowania, po materiały użyte do jego wykonania.

Od Galaxy S7 do Galaxy S21

Firma Samsung od premiery modelu Galaxy S7 w 2016 roku, projektuje bardziej przyjazne ekologiczne opakowania dla serii Galaxy S. Starano się usunąć wszelkie elementy, które utrudniały użytkownikom poddanie opakowań recyklingowi.

Opakowanie serii Galaxy S21 zawiera tylko 4 proc. plastiku wykorzystanego w projekcie opakowania modeli Galaxy S7. To pozwoliło zmniejszyć ilość odpadów wytwarzanych przez jednostkowe opakowanie o 49 proc. Ponadto, opakowanie Galaxy S21 zawiera tylko 58 proc. papieru (wobec S7), dzięki czemu ocalonych jest 44 802 drzewa rocznie. Z kolei ślad węglowy wytwarzany podczas produkcji opakowań serii S21 zredukowano o 50 proc.

Mniej plastiku – droga do ekologicznego opakowania

W opakowaniu Galaxy S8 zastosowano kilka rewolucyjnych zmian w stosunku do wcześniejszych modeli serii Galaxy S. Z wnętrza opakowania usunięto magnes wraz z plastikowym etui na słuchawki. Tacka na akcesoria, wcześniej z plastiku, teraz jest z materiału wytworzonego na bazie papieru.

Premiera modeli Galaxy S9 to kolejny krok naprzód w zakresie redukcji odpadów z plastiku. Firma Samsung zamieniła plastik stosowany do produkcji tacek na masę papierową, pozyskiwaną w procesie wykorzystującym materiały z recyklingu.

Pojawienie się modeli Galaxy S10 i Galaxy S20 przyniosło dalszy rozwój. Plastik zastąpiono papierem, uproszczono konstrukcję opakowania. Wszystkie tacki do pakowania akcesoriów w pudełkach zastąpiono jedną, wykonaną z masy papierowej. Usunięto folię ochronną z akcesoriów, m.in. wtyczki ładowarki i złącza USB. Błyszcząca powłoka wszystkich akcesoriów zniknęła. Zastąpiło ją bardziej ekologiczne, matowe wykończenie, które ukrywa odciski palców i jest bardziej odporne na zarysowania.

W przypadku najnowszych flagowych urządzeń – serii S21, przy produkcji opakowań zastosowano najbardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Pudełko każdego urządzenia jest z tektury falistej. Z kolei akcesoria, takie jak wtyczka ładowarki i słuchawki, usunięto z kartonika. Po to, aby jeszcze bardziej ograniczyć ilość opakowań i promować nawyki ponownego wykorzystywania i recyklingu wśród użytkowników.

Promowanie efektywnego gospodarowania zasobami w przyszłości

Pod koniec 2020 roku osiągnięto cel, jakim było stosowanie opakowań papierowych. Te opakowania w 100 proc. pochodzą z recyklingu lub ze zrównoważonych źródeł. Obecnie od dostawców papieru wymaga się przedstawiania certyfikatów i zgodności z międzynarodowymi standardami, takimi jak certyfikat Forest Stewardship Council (FSC). Droga do przejścia na gospodarkę o obiegu w pełni zamkniętym jeszcze się nie skończyła.

Samsung nieustannie poszukuje nowych i innowacyjnych ekologicznych materiałów, których będzie można używać do produkcji opakowań. Takich, które pozwolą jednocześnie odkryć nowe sposoby na zmniejszenie zużycia materiałów i optymalizacji procesów związanych z rozwojem urządzeń. Przed wprowadzeniem na rynek kolejnych produktów, firma planuje nadal zmiany zarówno w łańcuchu dostaw, jak i kształtowaniu zachowań użytkowników.